Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Vyhledávání používá knihovnu Lucene, a tudíž s ní sdílí syntaxi dotazu. Pokud se chcete dozvědět, jak pokládat náročnější dotazy, přečtěte si dokumentaci Lucene. Tato nápověda popisuje běžné funkce a rozšíření specifická pro portál abclinuxu.
Do vstupního pole zadejte řetězec, který chcete najít. Když zadáte více slov či výrazů, hledání vrátí jen ty dokumenty, které obsahují všechny zadané výrazy (AND). Pokud chcete najít dokumenty, které obsahují alespoň jeden výraz, použijte spojku OR. V případě, že nechcete, aby dokument obsahoval určitý výraz, vložte před něj znak mínus nebo operátor NOT. Plus funguje opačně, vybere jen ty dokumenty, které výraz obsahují.
Pozor, znaky plus a mínus mají speciální význam, tudíž se nedají vyhledávat. Proto hledáte-li informace o C++, zadejte C, což je základní tvar po normalizaci. Nebo použijte zástupné znaky. Plus a mínus musí být na začátku výrazu, umístění na konci je bráno jako syntaktická chyba.
Pokud hledáte přesný text, zadejte jej do uvozovek. Jednotlivé výrazy můžete seskupovat do závorek. Text uzavřený v závorkách tvoří samostatný výraz, na který můžete aplikovat logické operátory (+, -, AND, OR, NOT).
Vyhledávání podporuje používání zástupných znaků, jak je znáte z regulárních výrazů. Můžete použít otazník, který nahrazuje jeden libovolný znak, nebo hvězdičku, která nahrazuje žádný, jeden či více znaků. Zástupné znaky jsou výhodné, pokud neznáte přesný název, nebo chcete najít výraz ve více tvarech (skloňování, množné číslo). Výraz nesmí začínat zástupným znakem.
Během vytváření indexu i při hledání systém provádí stejné operace, které normalizují text a tak zlepšují výsledky hledání. Nejdříve se z textu odstraní diakritika (háčky a čárky nad písmeny), pak se text převede na malá písmena. Nakonec se odstraní určitá slova, typicky jde o spojky mezi slovy.
Pokud chcete upřesnit váš dotaz, máte k dispozici širokou paletu výrazů. Každý výraz začíná jménem políčka, za ním nasleduje dvojtečka a pak hodnota výrazu (žádné mezery).
Výraz typ
může nabývat hodnot sekce
, software
, hardware
, ovladac
, otazka
, diskuse
, clanek
, zpravicka
, pojem
, faq
, anketa
a blog
.
Systém automaticky hledá jak v titulku dokumentu, tak v jeho obsahu. Pokud chcete hledat jen v jednom z těchto políček, použijte výraz titulek
nebo obsah
.
Pokud si pamatujete, kdy hledaný dokument byl vytvořen nebo znáte čas poslední úpravy, máte k dispozici políčka vytvoreno
a zmeneno
. Pozor, v druhém případě jde skutečně jen o čas poslední změny celého dokumentu. Příklad: nvidia vytvoreno:[20050701 TO 20050731]
.
Pokud znáte číslo nadřazené relace, můžete hledat jen v potomcích této relace. Je to vhodné například u rubrik nebo diskusních fór. Políčko se jmenuje parent
.
Políčko kategorie
se používá u zpráviček a umožňuje hledat jen v dané kategorii zpráviček. Může nabývat hodnot: ARTICLE
, RELEASE
, SFTW
, PROJECT
, ALERT
, FOSS
, DEPLOY
, FUN
, IT
, INVITE
, INFO
a ADVRT
.
U diskusí dává smysl hledat jen ve vyřešených otázkách. Políčko se jmenuje vyreseno
a může nabývat hodnot ano
a ne
.
U diskusí a otázek je možné hledat i podle počtu odpovědí. Použijte políčko odpovedi
a vložte číselnou hodnotu.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 6.7.2005 16:02 | Poslední úprava: Leoš Literák, 14.12.2009 18:40 | Historie změn | Zobrazeno: 5656×
Tiskni
Sdílej: