Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Vyhledávání používá knihovnu Lucene, a tudíž s ní sdílí syntaxi dotazu. Pokud se chcete dozvědět, jak pokládat náročnější dotazy, přečtěte si dokumentaci Lucene. Tato nápověda popisuje běžné funkce a rozšíření specifická pro portál abclinuxu.
Do vstupního pole zadejte řetězec, který chcete najít. Když zadáte více slov či výrazů, hledání vrátí jen ty dokumenty, které obsahují všechny zadané výrazy (AND). Pokud chcete najít dokumenty, které obsahují alespoň jeden výraz, použijte spojku OR. V případě, že nechcete, aby dokument obsahoval určitý výraz, vložte před něj znak mínus nebo operátor NOT. Plus funguje opačně, vybere jen ty dokumenty, které výraz obsahují.
Pozor, znaky plus a mínus mají speciální význam, tudíž se nedají vyhledávat. Proto hledáte-li informace o C++, zadejte C, což je základní tvar po normalizaci. Nebo použijte zástupné znaky. Plus a mínus musí být na začátku výrazu, umístění na konci je bráno jako syntaktická chyba.
Pokud hledáte přesný text, zadejte jej do uvozovek. Jednotlivé výrazy můžete seskupovat do závorek. Text uzavřený v závorkách tvoří samostatný výraz, na který můžete aplikovat logické operátory (+, -, AND, OR, NOT).
Vyhledávání podporuje používání zástupných znaků, jak je znáte z regulárních výrazů. Můžete použít otazník, který nahrazuje jeden libovolný znak, nebo hvězdičku, která nahrazuje žádný, jeden či více znaků. Zástupné znaky jsou výhodné, pokud neznáte přesný název, nebo chcete najít výraz ve více tvarech (skloňování, množné číslo). Výraz nesmí začínat zástupným znakem.
Během vytváření indexu i při hledání systém provádí stejné operace, které normalizují text a tak zlepšují výsledky hledání. Nejdříve se z textu odstraní diakritika (háčky a čárky nad písmeny), pak se text převede na malá písmena. Nakonec se odstraní určitá slova, typicky jde o spojky mezi slovy.
Pokud chcete upřesnit váš dotaz, máte k dispozici širokou paletu výrazů. Každý výraz začíná jménem políčka, za ním nasleduje dvojtečka a pak hodnota výrazu (žádné mezery).
Výraz typ
může nabývat hodnot sekce
, software
, hardware
, ovladac
, otazka
, diskuse
, clanek
, zpravicka
, pojem
, faq
, anketa
a blog
.
Systém automaticky hledá jak v titulku dokumentu, tak v jeho obsahu. Pokud chcete hledat jen v jednom z těchto políček, použijte výraz titulek
nebo obsah
.
Pokud si pamatujete, kdy hledaný dokument byl vytvořen nebo znáte čas poslední úpravy, máte k dispozici políčka vytvoreno
a zmeneno
. Pozor, v druhém případě jde skutečně jen o čas poslední změny celého dokumentu. Příklad: nvidia vytvoreno:[20050701 TO 20050731]
.
Pokud znáte číslo nadřazené relace, můžete hledat jen v potomcích této relace. Je to vhodné například u rubrik nebo diskusních fór. Políčko se jmenuje parent
.
Políčko kategorie
se používá u zpráviček a umožňuje hledat jen v dané kategorii zpráviček. Může nabývat hodnot: ARTICLE
, RELEASE
, SFTW
, PROJECT
, ALERT
, FOSS
, DEPLOY
, FUN
, IT
, INVITE
, INFO
a ADVRT
.
U diskusí dává smysl hledat jen ve vyřešených otázkách. Políčko se jmenuje vyreseno
a může nabývat hodnot ano
a ne
.
U diskusí a otázek je možné hledat i podle počtu odpovědí. Použijte políčko odpovedi
a vložte číselnou hodnotu.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 6.7.2005 16:02 | Poslední úprava: Leoš Literák, 14.12.2009 18:40 | Historie změn | Zobrazeno: 5435×
Tiskni
Sdílej: