Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Vyhledávání používá knihovnu Lucene, a tudíž s ní sdílí syntaxi dotazu. Pokud se chcete dozvědět, jak pokládat náročnější dotazy, přečtěte si dokumentaci Lucene. Tato nápověda popisuje běžné funkce a rozšíření specifická pro portál abclinuxu.
Do vstupního pole zadejte řetězec, který chcete najít. Když zadáte více slov či výrazů, hledání vrátí jen ty dokumenty, které obsahují všechny zadané výrazy (AND). Pokud chcete najít dokumenty, které obsahují alespoň jeden výraz, použijte spojku OR. V případě, že nechcete, aby dokument obsahoval určitý výraz, vložte před něj znak mínus nebo operátor NOT. Plus funguje opačně, vybere jen ty dokumenty, které výraz obsahují.
Pozor, znaky plus a mínus mají speciální význam, tudíž se nedají vyhledávat. Proto hledáte-li informace o C++, zadejte C, což je základní tvar po normalizaci. Nebo použijte zástupné znaky. Plus a mínus musí být na začátku výrazu, umístění na konci je bráno jako syntaktická chyba.
Pokud hledáte přesný text, zadejte jej do uvozovek. Jednotlivé výrazy můžete seskupovat do závorek. Text uzavřený v závorkách tvoří samostatný výraz, na který můžete aplikovat logické operátory (+, -, AND, OR, NOT).
Vyhledávání podporuje používání zástupných znaků, jak je znáte z regulárních výrazů. Můžete použít otazník, který nahrazuje jeden libovolný znak, nebo hvězdičku, která nahrazuje žádný, jeden či více znaků. Zástupné znaky jsou výhodné, pokud neznáte přesný název, nebo chcete najít výraz ve více tvarech (skloňování, množné číslo). Výraz nesmí začínat zástupným znakem.
Během vytváření indexu i při hledání systém provádí stejné operace, které normalizují text a tak zlepšují výsledky hledání. Nejdříve se z textu odstraní diakritika (háčky a čárky nad písmeny), pak se text převede na malá písmena. Nakonec se odstraní určitá slova, typicky jde o spojky mezi slovy.
Pokud chcete upřesnit váš dotaz, máte k dispozici širokou paletu výrazů. Každý výraz začíná jménem políčka, za ním nasleduje dvojtečka a pak hodnota výrazu (žádné mezery).
Výraz typ
může nabývat hodnot sekce
, software
, hardware
, ovladac
, otazka
, diskuse
, clanek
, zpravicka
, pojem
, faq
, anketa
a blog
.
Systém automaticky hledá jak v titulku dokumentu, tak v jeho obsahu. Pokud chcete hledat jen v jednom z těchto políček, použijte výraz titulek
nebo obsah
.
Pokud si pamatujete, kdy hledaný dokument byl vytvořen nebo znáte čas poslední úpravy, máte k dispozici políčka vytvoreno
a zmeneno
. Pozor, v druhém případě jde skutečně jen o čas poslední změny celého dokumentu. Příklad: nvidia vytvoreno:[20050701 TO 20050731]
.
Pokud znáte číslo nadřazené relace, můžete hledat jen v potomcích této relace. Je to vhodné například u rubrik nebo diskusních fór. Políčko se jmenuje parent
.
Políčko kategorie
se používá u zpráviček a umožňuje hledat jen v dané kategorii zpráviček. Může nabývat hodnot: ARTICLE
, RELEASE
, SFTW
, PROJECT
, ALERT
, FOSS
, DEPLOY
, FUN
, IT
, INVITE
, INFO
a ADVRT
.
U diskusí dává smysl hledat jen ve vyřešených otázkách. Políčko se jmenuje vyreseno
a může nabývat hodnot ano
a ne
.
U diskusí a otázek je možné hledat i podle počtu odpovědí. Použijte políčko odpovedi
a vložte číselnou hodnotu.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 6.7.2005 16:02 | Poslední úprava: Leoš Literák, 14.12.2009 18:40 | Historie změn | Zobrazeno: 5655×
Tiskni
Sdílej: