Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Vyhledávání používá knihovnu Lucene, a tudíž s ní sdílí syntaxi dotazu. Pokud se chcete dozvědět, jak pokládat náročnější dotazy, přečtěte si dokumentaci Lucene. Tato nápověda popisuje běžné funkce a rozšíření specifická pro portál abclinuxu.
Do vstupního pole zadejte řetězec, který chcete najít. Když zadáte více slov či výrazů, hledání vrátí jen ty dokumenty, které obsahují všechny zadané výrazy (AND). Pokud chcete najít dokumenty, které obsahují alespoň jeden výraz, použijte spojku OR. V případě, že nechcete, aby dokument obsahoval určitý výraz, vložte před něj znak mínus nebo operátor NOT. Plus funguje opačně, vybere jen ty dokumenty, které výraz obsahují.
Pozor, znaky plus a mínus mají speciální význam, tudíž se nedají vyhledávat. Proto hledáte-li informace o C++, zadejte C, což je základní tvar po normalizaci. Nebo použijte zástupné znaky. Plus a mínus musí být na začátku výrazu, umístění na konci je bráno jako syntaktická chyba.
Pokud hledáte přesný text, zadejte jej do uvozovek. Jednotlivé výrazy můžete seskupovat do závorek. Text uzavřený v závorkách tvoří samostatný výraz, na který můžete aplikovat logické operátory (+, -, AND, OR, NOT).
Vyhledávání podporuje používání zástupných znaků, jak je znáte z regulárních výrazů. Můžete použít otazník, který nahrazuje jeden libovolný znak, nebo hvězdičku, která nahrazuje žádný, jeden či více znaků. Zástupné znaky jsou výhodné, pokud neznáte přesný název, nebo chcete najít výraz ve více tvarech (skloňování, množné číslo). Výraz nesmí začínat zástupným znakem.
Během vytváření indexu i při hledání systém provádí stejné operace, které normalizují text a tak zlepšují výsledky hledání. Nejdříve se z textu odstraní diakritika (háčky a čárky nad písmeny), pak se text převede na malá písmena. Nakonec se odstraní určitá slova, typicky jde o spojky mezi slovy.
Pokud chcete upřesnit váš dotaz, máte k dispozici širokou paletu výrazů. Každý výraz začíná jménem políčka, za ním nasleduje dvojtečka a pak hodnota výrazu (žádné mezery).
Výraz typ
může nabývat hodnot sekce
, software
, hardware
, ovladac
, otazka
, diskuse
, clanek
, zpravicka
, pojem
, faq
, anketa
a blog
.
Systém automaticky hledá jak v titulku dokumentu, tak v jeho obsahu. Pokud chcete hledat jen v jednom z těchto políček, použijte výraz titulek
nebo obsah
.
Pokud si pamatujete, kdy hledaný dokument byl vytvořen nebo znáte čas poslední úpravy, máte k dispozici políčka vytvoreno
a zmeneno
. Pozor, v druhém případě jde skutečně jen o čas poslední změny celého dokumentu. Příklad: nvidia vytvoreno:[20050701 TO 20050731]
.
Pokud znáte číslo nadřazené relace, můžete hledat jen v potomcích této relace. Je to vhodné například u rubrik nebo diskusních fór. Políčko se jmenuje parent
.
Políčko kategorie
se používá u zpráviček a umožňuje hledat jen v dané kategorii zpráviček. Může nabývat hodnot: ARTICLE
, RELEASE
, SFTW
, PROJECT
, ALERT
, FOSS
, DEPLOY
, FUN
, IT
, INVITE
, INFO
a ADVRT
.
U diskusí dává smysl hledat jen ve vyřešených otázkách. Políčko se jmenuje vyreseno
a může nabývat hodnot ano
a ne
.
U diskusí a otázek je možné hledat i podle počtu odpovědí. Použijte políčko odpovedi
a vložte číselnou hodnotu.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 6.7.2005 16:02 | Poslední úprava: Leoš Literák, 14.12.2009 18:40 | Historie změn | Zobrazeno: 5430×
Tiskni
Sdílej: