Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den,
mám problém spustit hru Heroes of Might and Magic. Jde o to, že když ji spustím přes dosbox a zadám příkazy
mount c /home/martin/games/dos/Heroes_of_Might_and_Magic/
mount d /home/martin/games/dos/Heroes_of_Might_and_Magic/ -t cdrom
c:
HEROES.EXE
, tak se hra spustí a běží v pohodě. Jenže nechci to zadávat furt dokola, tak sem si vytvořil spešl conf pro heroesy a tam zadal ty příkazy uplně stejně pod sekci Autoexec, jenže to se mi ta hra už nespustí a dosbox se hned vypne .
Kde dělám chybu? Podotýkám že oba confi jak defalut conf tak heroes conf jsou uplně stejný.
Jestli nebude problém s kodováním nebo co. Viz. příloha, ale nevím proč to dělá.
Tak už to jde. Vytvořil sem novej soubor. Asi tam ten byl nějakej windowsáckej. Teď už mi to funguje.
Není to jednodušší přes *.bat? Můj homam.bat vypadá následovně:
mount -t cdrom d /home/xyz/Emulators/DOS/HEROES/
heroes.exe
A nejjednodušší je mít grafický frontend pro dosbox. Já mám nainstalován DboxFE (je v Portage Gentoo) chmaster.freeforge.net/project-screenshots.htm
Navíc, tady těm frontendům věřit na linuxu jak dlouho vydrží nevím no... kolik bylo pokusů o Mame frontend a všechny chcíply a furt se objevou nový a chcípaj a furt takhle dokola. Zádnej se stabilní pozicí.
U mame a frontendů je problém v samotném mame. Stále se bouřlivě vyvíjí, protože přibývá podpora moderních romek z novodobých automatů. Dosbox má už stabilní platformu a proto ustrnutí vývoje frontendů tolik nevadí. Výše zmíněný DboxFE podporuje všechny funkce Dosboxu, jehož poslední verze 0.73 je z letošního května.
Tiskni
Sdílej: