Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Patrně jste nerespektovali nebo si vůbec nepřečetli poučení před položením dotazu:
Dobře zvolený titulek přiláká pozornost čtenářů, špatný zaručeně odradí zkušené uživatele, kteří by vám mohli pomoci. Admini mohou špatně formulovaný titulek upravit.
dmesg
či lspci
(HTML značka <pre>
). Nicméně vkládejte jen skutečně zajímavé části související s problémem, maximálně deset až patnáct řádků.Do jednoho dotazu nevkládejte více problémů. Diskusi pak není možné vhodně zařadit do příslušného diskusního fóra a není možné ji výstižně pojmenovat. Pro uživatele, který by později hledal odpověď na některý z uvedených problémů, by bylo obtížné takovou diskusi vyhledat. Dotazy obsahující více problémů mohou být administrátory uzamčeny, přičemž tazatel bude požádán, aby jednotlivé problémy popsal v samostatných diskusích.
Podrobněji si o umění klást správné otázky můžete přečíst ve starém (ale stále dobrém) článku Jak se správně ptát? Pokud se radami tam uvedenými neřídíte, nejspíše se relevantní odpovědi nedočkáte...
Dokument vytvořil: zabza, 27.10.2005 16:09 | Poslední úprava: Peter H., 25.11.2008 11:43 | Další přispěvatelé: Fluttershy, yay!, tsLnox | Historie změn | Zobrazeno: 2064×
Tiskni
Sdílej: