Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Nejčastější problém při používání VMware je, že po provedení aktualizace jádra přestane fungovat. Příčina je zcela prostá. VMware pro své fungování vyžaduje v jádře zavedené své vlastní moduly, které ovšem nejsou součástí distribučního jádra. Musí se tedy dokompilovat (což se děje při "konfiguraci" VMware, spuštěním /usr/bin/vmware-config.pl
). Přitom můžete hned několikrát narazit. Aby tento proces úspěšně proběhnul, je třeba splnit následující podmínky:
Nejčastějším kamenem úrazu bývá u unstable distribucí, kde dochází k relativně časté aktualizaci softwarových balíčků, právě splnění třetí podmínky. Také se může stát, že nestačí pouhé hlavičkové soubory jádra a je toho třeba mít k dispozici víc. Mně se osvědčilo překompilovat si jádro vlastní s aktuální verzí gcc, adresář s touto kompilací nijak nemazat a rovnou si zkonfigurovat vmware. Ve většině distribucí je to otázka několika málo příkazů a výsledkem mohou být korektní instalační balíčky (návody pro různé distribuce).
U nejčerstvějších vanilla jader se pak může stát, že konfigurace vmware selže při samotné kompilaci jaderných modulů kvůli tomu, že došlo k nějaké změně v jádře, kterou oficiální balíček ještě nereflektuje. Na to je jediná rada - poohlédnout se po nejčerstvejší verzi aktualizačního balíčku vmware-any-to-any
. Z vlastní zkušenosti však musím říct, že pro poslední verzi placené VMware Workstation 6.0.1 build-55017 už nebyl zapotřebí, zatímco pro freewarový VMware Server 1.0.4 build-56528 ano
Také se vám může stát, že konfigurace selže kvůli tomu, že vám v systému chybí některé důležité balíčky. Obvykle vás na to instalační skript upozorní, ale mně kupř. selhávala instalace kvůli tomu, že jsem neměl nainstalované ia32-libs.
Pozn: Novější verze VMware Workstation (určitě od verze 6.5.1) již nepoužívají pro rekonfiguraci modulů konfigurační skript /usr/bin/vmware-config.pl
ale skript vmware-modconfig
Dokument vytvořil: Aleš Kapica, 12.10.2007 15:14 | Poslední úprava: Aleš Kapica, 27.2.2009 12:26 | Další přispěvatelé: Lu-Tze | Historie změn | Zobrazeno: 1088×
Tiskni
Sdílej: