Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Nejčastější problém při používání VMware je, že po provedení aktualizace jádra přestane fungovat. Příčina je zcela prostá. VMware pro své fungování vyžaduje v jádře zavedené své vlastní moduly, které ovšem nejsou součástí distribučního jádra. Musí se tedy dokompilovat (což se děje při "konfiguraci" VMware, spuštěním /usr/bin/vmware-config.pl
). Přitom můžete hned několikrát narazit. Aby tento proces úspěšně proběhnul, je třeba splnit následující podmínky:
Nejčastějším kamenem úrazu bývá u unstable distribucí, kde dochází k relativně časté aktualizaci softwarových balíčků, právě splnění třetí podmínky. Také se může stát, že nestačí pouhé hlavičkové soubory jádra a je toho třeba mít k dispozici víc. Mně se osvědčilo překompilovat si jádro vlastní s aktuální verzí gcc, adresář s touto kompilací nijak nemazat a rovnou si zkonfigurovat vmware. Ve většině distribucí je to otázka několika málo příkazů a výsledkem mohou být korektní instalační balíčky (návody pro různé distribuce).
U nejčerstvějších vanilla jader se pak může stát, že konfigurace vmware selže při samotné kompilaci jaderných modulů kvůli tomu, že došlo k nějaké změně v jádře, kterou oficiální balíček ještě nereflektuje. Na to je jediná rada - poohlédnout se po nejčerstvejší verzi aktualizačního balíčku vmware-any-to-any
. Z vlastní zkušenosti však musím říct, že pro poslední verzi placené VMware Workstation 6.0.1 build-55017 už nebyl zapotřebí, zatímco pro freewarový VMware Server 1.0.4 build-56528 ano
Také se vám může stát, že konfigurace selže kvůli tomu, že vám v systému chybí některé důležité balíčky. Obvykle vás na to instalační skript upozorní, ale mně kupř. selhávala instalace kvůli tomu, že jsem neměl nainstalované ia32-libs.
Pozn: Novější verze VMware Workstation (určitě od verze 6.5.1) již nepoužívají pro rekonfiguraci modulů konfigurační skript /usr/bin/vmware-config.pl
ale skript vmware-modconfig
Dokument vytvořil: Aleš Kapica, 12.10.2007 15:14 | Poslední úprava: Aleš Kapica, 27.2.2009 12:26 | Další přispěvatelé: Lu-Tze | Historie změn | Zobrazeno: 1159×
Tiskni
Sdílej: