Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Instalace je popsána v přiloženém README.txt
Vězte že je velmi jednoduchá:
1) Stáhneme zdrojáky odsud a rozbalíme je.
2) Spustíme jako root skript ~TRUE_SRC/Linux/build.sh
, který si ošahá jádro a zkompiluje moduly.
3) V tom samém adresáři jako v bodě 2) je ještě jeden skript (install.sh
). Spustíme jej.
Tímto je TrueCrypt nainstalovaný.
Je možné stáhnout i předvytvořené balíky pro Ubuntu a OpenSUSE, tuto možnost jsem nezkoušel.
Jednoduchý postup vytvoření šifrovaného souborového systému (ne v souboru, viz. dále):
Ze všeho nejdřív by to chtělo šifrovanou volume (budu se držet terminologie TrueCrypt) vytvořit. Příkazem níže spustíme přehledného průvodce, kterým vše potřebné nastavíme (zvolil jsem SHA-1 hashovací funkci, AES blokovou šifru, šifrování cele volume a možnost bez Keyfile.)
treucrypt -c
Za druhé namapovat blokové zařízení. Je to obdoba jakéhosi loop
zařízení. Toto zařízení se používá podobně jako běžný loop
.
truecrypt -N 1 /dev/sda1
V dalším kroku přistoupíme k vytvoření souborového systému. Já jsem zvolil z důvodu přenositelnosti FAT32 (nebo FAT16 pokud máte malou flashku).
mkfs -t vfat /dev/mapper/truecrypt1
Nyní flashku odpojíme.
truecrypt -d /dev/sda1
Nyní něco k tomu jak připojovat, resp. odpojovat (to bylo vlastně vysvětleno v předchozí větě). Takže nejprve připojení:
truecrypt /dev/sda1 /mnt/CRYPTOflaskav případě, že potřebujeme mountovat s příslušnými parametry využijeme přepínače -M. Této možnosti využijeme později.
truecrypt /dev/sda1 /mnt/CRYPTOflaska -M parametry_oddelene_carkamiOdmountování
truecrypt -d /dev/sda1nebo
truecrypt -d /mnt/CRYPTOflaska
Jistě by bylo dobré kdyby mohl mountovat flashku i normální uživatel. Existuje sice možnost při instalaci zadat právo k mountování i běžnému uživateli, ale já jsem zvolil SUDO. Bylo to z toho důvodu, že i když bylo povoleno mountovat i běžným uživatelům, tito uživatelé mohli namountovat svazek pouze pro čtení. Parametry za -M
mohl zadávat pouze root.
Do /etc/sudoers
jsem přidal (mám zadefinovány aliasy pro uživatele [TOM = tom] a hosta [LOCAL = localhost] ).
TOM LOCAL= NOPASSWD:/usr/bin/truecryptPro větší pohodlí jsem si nadefinoval aliasy pro bash. Do
~/.bashrc
jsem přidal:
alias tc='sudo truecrypt' alias tcm='tc -M uid=$(id -u),gid=$(id -g)' alias tcu='tc -d'Takže nyní mountuji následovně
tcm /dev/sda1 /mnt/CRYPTOflaskaa odmountovávám
tcu /mnt/CRYPTOflaska
Zatím k nástroji TrueCrypt nemám námitek, ještě musím vyzkoušet přenositelnost.
Tento nástroj toho samozřejmě umí více:
FAQ vzniklo na základě mého blogu, třeba jej časem rozšířím.
Dokument vytvořil: pele, 13.4.2007 14:51 | Zobrazeno: 1812×
Tiskni
Sdílej: