Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
useradd
:
useradd -u 100 -g users -G audio,video,games -d /home/uzivatel -m -s /bin/bash uzivatelKaždému uživateli je přiřazeno celé číslo, volí se přepínačem
-u
a hodnotu zde má 100. To může být i jiné, čísla nižší než 100 však obvykle slouží pro účty speciálních programů. Číslo 0 má zvláštní význam, přísluší správci systému.
Každý uživatel je členem jedné výchozí skupiny. Skupinu lze zadat jejím číslem či jménem a slouží k tomu přepínač -g
.
Přepínačem -G lze specifikovat další skupiny, do kterých má uživatel patřit. Jména skupin jsou oddělena čárkami a jejich seznam nesmí obsahovat mezery.
Každý uživatel má pro své soubory svůj adresář, kterému se říká domovský a ve výše uvedeném příkazu je označen přepínačem -d
. Jde tedy o adresář /home/uzivatel
. Samotný příkaz useradd
tento adresář nevytvoří, proto je třeba ještě doplnit přepínač -m
. Do nově vytvořeného adresáře je zkopírován obsah adresáře /etc/skel
Po přihlášení uživatele se obvykle spouští příkazový řádek (mimo grafického přihlašování). Jméno programu, který tento příkazový řádek poskytuje, je uvedeno přepínačem -s
, zde je to /bin/bash
, totiž Bourne Again Shell.
Na samotném konci je přihlašovací jméno uživatele – uzivatel
.
Jméno uživatele je jediný povinný parametr. Ostatní parametry mají definovánu svou výchozí hodnotu, typicky je dána nastavením v souborech /etc/default/useradd
a /etc/login.defs
. Výchozí hodnoty zobrazí příkaz useradd -D
.
Uživateli je třeba nastavit heslo, to zajistí příkaz:
passwd uzivatelPoznámka: Je možné, že v systému nebude žádná vhodná skupina. Můžete si vytvořit novou příkazem
groupadd
:
groupadd -g 100 usersPřepínač
-g
je nepovinný, udává číslo skupiny (GID).
Dokument vytvořil: #Tom, 2.1.2007 18:27 | Poslední úprava: David Watzke, 8.4.2007 15:52 | Další přispěvatelé: finn, zabza | Historie změn | Zobrazeno: 7751×
Tiskni
Sdílej: