Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
První možností je, přidat či upravit v souboru ~/.ssh/config, nebo /etc/ssh/ssh_config řádek:
StrictHostKeyChecking yes
na:
StrictHostKeyChecking ask
nebo:
StrictHostKeyChecking no
Původní varianta vůbec neumožní připojit se ke stroji, který nemá záznam v ~/.ssh/known_hosts. Druhá se v takovém případě zeptá, jestli si ho přejete přidat. A ta třetí způsobí, že je to programu ssh jedno. Není to ale zrovna čisté řešení, vystavujete se pak například většímu riziku útoků typu "man-in-the-middle".
Asi nejpohodlnějším způsobem je, vytvořit si v adresáři ~/.ssh
soubor config
. Do něj si pak můžete vytvořit záznamy pro jednotlivé počítače, které si takto můžete i nějak pojmenovat (v tomto případě názvy inspirovány Pánem prstenů, mimochodem, jistě je jednodušší psát třeba ssh bilbo, než ssh bilbo.hobit.com) a které budou vypadat nějak takto:
Host bilbo HostKeyAlias bilbo Hostname bilbo.hobit.com port 10022 Host frodo HostKeyAlias frodo Hostname bilbo.hobit.com port 10023 Host prstenovy_prizrak_5 HostKeyAlias prstenovy_prizrak_5 Hostname bilbo.hobit.com port 10024
V souboru config
můžete pro jednotlivé servery specifikovat například i uživatelské jméno (pokud je jiné, než pod kterým jste přihlášeni na stroji, ze kterého se budete připojovat), abyste ho nemuseli zadávat příkazu ssh (například jako ssh -u saruman bilbo.hobit.com
nebo ssh saruman@bilbo.hobit.com
).
Dokument vytvořil: MaT, 17.7.2007 21:07 | Poslední úprava: e, 19.7.2007 09:32 | Historie změn | Zobrazeno: 1034×
Tiskni
Sdílej: