Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Na Red Hat like systémech nainstalujeme balíčky (nejsou v oficiálních repos, takže třeba z rpmforge):
yum install openvpn lzo2
Prostředí pro vytváření klíčů je v adresáři:
cd /usr/share/doc/openvpn-2.0.9/easy-rsa/
Na začátku je vždy nutné spustit skript (je v něm potřeba nejprve nastavit proměnné jako město, společnost, atd):
. ./vars
./clean-all ./build-ca
./build-key-server server
Pozor, jak u generování CA, tak u klíče serveru je nutno zadat state. Defaultně je nastaveno na NA. Nedávat tečku (prázdné).
Nejběžnější operace na OpenVPN serveru je generovnání klíčů pro klienty. Při pozdějším přidávání dalších klíčů nezapomenout na . ./vars
!
./build-key jmeno_klice
Tento krok trvá trochu déle, ale nevyžaduje interakci.
./build-dh
Tímto postupem se vygenerovalo několik souborů. Klientovi předáme pouze ca.crt, client.crt, client.key (a také většinou vygenerovaný konfigurák).
Uložíme jej s příponou .conf do /etc/openvpn Za direktivou server je adresni rozsah pro vpn síť. Dále je vhodné nakonfigurovat routovací pravidla (openVPN klient si je nastaví na klientském PC).
port 1194 proto udp dev tap ca keys/ca.crt cert keys/server.crt key keys/server.key dh keys/dh1024.pem server 10.8.0.0 255.255.255.0 push "route 192.168.0.0 255.255.255.0" ifconfig-pool-persist ipp.txt 0 keepalive 30 120 comp-lzo user nobody group nobody persist-key persist-tun status /var/log/openvpn/status.log log-append /var/log/openvpn/openvpn.log verb 3 mute 20
Konfigurační soubor pro klienta. Je potřeba nastavit remote na adresu serveru a jména klíčů.
client dev tap proto udp remote vpn.domena.cz 1194 resolv-retry infinite nobind user nobody group nogroup persist-key persist-tun ca ca.crt cert client.crt key client.key comp-lzo verb 3
Dokument vytvořil: Heron, 3.10.2008 15:59 | Poslední úprava: Joseph, 2.2.2009 00:06 | Další přispěvatelé: Heron | Historie změn | Zobrazeno: 3944×
Tiskni
Sdílej: