Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Začněme vytvořením konfiguračního souboru openssl.conf
s tímto obsahem:
[ ca ] default_ca = CA_default # The default ca section [ CA_default ] dir = . # top dir database = $dir/index.txt # index file. new_certs_dir = $dir/newcerts # new certs dir certificate = $dir/CAcert.pem # The CA cert serial = $dir/serial # serial no file private_key = $dir/CAkey.pem# CA private key RANDFILE = $dir/.rand # random number file default_days = 3650 # how long to certify for default_crl_days= 30 # how long before next CRL default_md = md5 # md to use policy = policy_any # default policy email_in_dn = no # Don't add the email into cert DN name_opt = ca_default # Subject name display option cert_opt = ca_default # Certificate display option copy_extensions = none # Don't copy extensions from request [ policy_any ] countryName = supplied stateOrProvinceName = optional organizationName = optional organizationalUnitName = optional commonName = supplied emailAddress = optional
V lokálním adresáři dále vytvoříme soubor serial
s obsahem "01", prázdný soubor index.txt
a adresář newcerts.
openssl req -new -x509 -days 7300 -keyout CAkey.pem -out CAcert.pem
Vyplňte poctivě vše potřebné a hlavně zvolte dobré heslo.
Dalším krokem je vytvoření požadavku na certifikát.
openssl req -new -nodes -out www.domena.cz.csr
Případně s parametrem -keyout "jméno souboru" místo standardního privatekey.pem. Heslo nezadávejte, jinak při každém rebootu serveru jej budete muset zadat na konsoli.
openssl ca -in www.domena.cz.csr -out www.domena.cz.pem -config ./openssl.conf
Zde je nutno zadat heslo zvolené při vytváření CA
Tímto postupem jsme dostali soubory: www.domena.cz.pem privkey.pem CAcert.pem
, které nakopírujeme někam, kde na ně apache uvidí (a nejlépe nikdo jiný). A v jeho konfu v sekci SSL nastavíme:
SSLCertificateFile /etc/httpd/ssl/www.domena.cz.pem SSLCertificateKeyFile /etc/httpd/ssl/privkey.pem SSLCACertificateFile /etc/httpd/ssl/CAcert.pem
Do všech musíme naimportovat CAcert.pem
V menu Preferences/Advanced/Encryption je tlačítko "View Certificates", v okně pak záložka "Authorities" a tam tlačítko "Import" soubor CAcert.pem a zaškrnout volby (já zaškrtl všechny). Při dalším přístupu na https by již neměl požadovat schválení vyjímky a při najetí na ikonu webu napsat: Verified by: "jmeno zadane pri vytvareni requestu".
V menu Nástroje/Možnosti internetu. Pak záložka "Obsah", kde je tlačítko "Certifikáty". Kdekoliv (IE si to pak založí sám), klepnout na "Importovat" a vybrat soubor CAcert.pem. Standardně se nezobrazují soubory s touto příponou, tak je nutně změnit filtr, nebo název napsat ručně. Poté zobrazí SHA otisk certifikátu a po potvrzení se už dostanete bez ptaní na web.
V menu Tools/Preferences a záložce "Advanced" je tlačítko "Manage Cert." Tam klepněte na záložku "Authorities" a tlačítko "Import". Pak nezapomeňte odškrtnout check box o potvrzování.
Dokument vytvořil: Heron, 25.8.2008 15:36 | Poslední úprava: Pev, 20.7.2010 18:50 | Další přispěvatelé: SPM, Heron | Historie změn | Zobrazeno: 12653×
Tiskni
Sdílej: