Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Důležité je, čím je disk připojen.
Je-li disk připojován přes USB, podívejte se na otázku Jak připojit Flash disk, která se zabývá připojením USB zařízení využívajících USB Mass storage protokol.
Pokud je disk připojován přes IDE - například v šuplíku, připojíte ho jako jiné IDE disky ve vašem počítači. Měl byste vědět, jak máte disk naswitchovaný a jak ho připojujete, podle toho můžete zároveň určit, na jakém zařízení disk hledat. IDE disky a zařízení se v Linuxu značí od hda (master disk na prvním kanále), hdb (slave disk na prvním kanále), hdc (master disk na druhém kanále) po hdd (slave disk na druhém kanále).
Nemůže-li systém disk vůbec najít (při pokusu o připojení hlásí, že dané blokové zařízení neexistuje), ujistěte se, že je disk správně nastaven a připojen.
Je-li disk připojen si dále ověříte z výpisu dmesg
(dmesg |grep hd
). Nyní můžete připojovat jednotlivé diskové oddíly, jaké jsou dostupné zjisíte výpisem příkazu fdisk -l /dev/hdx
, kde x je písmeno pro daný disk.
Konkrétní oddíl nyní můžete (jako superuživatel), připojit příkazem mount
.
# mount /dev/hdc4 /mnt/
/dev/hdc4
nahraďte odpovídajícím oddílem, který chcete připojit. Jeho obsah bude připojen do adresáře /mnt
(můžete použít libovolný, musí existovat před použitím příkazu).
Oddíl odpojíte příkazem umount
. Neodpojujte zařízení fyzicky, dokud ho neodpojíte ze systému, mohlo by dojít ke ztrátě uložených dat.
# umount /mntPokud s diskem hodně cestujete mezi počítači, je pohodlé disku nastavit jmenovku (label) a připojovat ho podle ní, do souboru /etc/fstab pak přidáte např řádek:
LABEL=prenosnydisk /home/user/externidisk ext3 noatime,defaults,user,users 0 0
Uvedený postup je společný pro všechny distribuce, některé mohou pro tento účel nabízet různé automatické nástroje.
Chcete-li se o připojování disků dozvědět více, přečtěte si článek Na co se často ptáme: /etc/fstab.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 21:05 | Poslední úprava: multi, 24.1.2008 16:04 | Další přispěvatelé: Robert Krátký | Historie změn | Zobrazeno: 1373×
Tiskni
Sdílej: