V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Důležité je, čím je disk připojen.
Je-li disk připojován přes USB, podívejte se na otázku Jak připojit Flash disk, která se zabývá připojením USB zařízení využívajících USB Mass storage protokol.
Pokud je disk připojován přes IDE - například v šuplíku, připojíte ho jako jiné IDE disky ve vašem počítači. Měl byste vědět, jak máte disk naswitchovaný a jak ho připojujete, podle toho můžete zároveň určit, na jakém zařízení disk hledat. IDE disky a zařízení se v Linuxu značí od hda (master disk na prvním kanále), hdb (slave disk na prvním kanále), hdc (master disk na druhém kanále) po hdd (slave disk na druhém kanále).
Nemůže-li systém disk vůbec najít (při pokusu o připojení hlásí, že dané blokové zařízení neexistuje), ujistěte se, že je disk správně nastaven a připojen.
Je-li disk připojen si dále ověříte z výpisu dmesg
(dmesg |grep hd
). Nyní můžete připojovat jednotlivé diskové oddíly, jaké jsou dostupné zjisíte výpisem příkazu fdisk -l /dev/hdx
, kde x je písmeno pro daný disk.
Konkrétní oddíl nyní můžete (jako superuživatel), připojit příkazem mount
.
# mount /dev/hdc4 /mnt/
/dev/hdc4
nahraďte odpovídajícím oddílem, který chcete připojit. Jeho obsah bude připojen do adresáře /mnt
(můžete použít libovolný, musí existovat před použitím příkazu).
Oddíl odpojíte příkazem umount
. Neodpojujte zařízení fyzicky, dokud ho neodpojíte ze systému, mohlo by dojít ke ztrátě uložených dat.
# umount /mntPokud s diskem hodně cestujete mezi počítači, je pohodlé disku nastavit jmenovku (label) a připojovat ho podle ní, do souboru /etc/fstab pak přidáte např řádek:
LABEL=prenosnydisk /home/user/externidisk ext3 noatime,defaults,user,users 0 0
Uvedený postup je společný pro všechny distribuce, některé mohou pro tento účel nabízet různé automatické nástroje.
Chcete-li se o připojování disků dozvědět více, přečtěte si článek Na co se často ptáme: /etc/fstab.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 21:05 | Poslední úprava: multi, 24.1.2008 16:04 | Další přispěvatelé: Robert Krátký | Historie změn | Zobrazeno: 1295×
Tiskni
Sdílej: