Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Debian GNU/Linux se nachází vždy ve třech verzích:
Z distribuce testing se v době vydání stane stable a vznikne nová distribuce testing (opět pojmenovaná po některé z postav z filmu Toy Story). Sid je navždy unstable.
Mimo to se ještě můžeme setkat s názvem oldstable, což je předchozí stable, pro který stále vycházejí bezpečnostní updaty (kódový název bullseye).
Pro testování slouží ještě experimental, který není kompletní distribucí, ale jen doplňkem k unstable.
Mezi laiky přežívá mýtus, že unstable (tedy nestabilní) distribuce Debianu se tak jmenuje proto, že obsahuje balíky, které padají, obsahují chyby, atp. což je dosti zásadní omyl. VŠECHNY distribuce obsahují chyby, které je samozřejmě třeba hlásit, aby mohly být opraveny. Nestabilní se nazývá sid proto, že do něj přibývají nové balíky, ruší zastaralé, zkrátka - tato distribuce se snaží sledovat aktuální vývoj software. To vše za cenu, že čas od času může vzniknout problém v závislostech, resp. umístění závislých souborů.
Distribuce testing je určitým přechodem mezi stable a unstable - chlívkem do kterého se přesouvají balíky které budou zahrnuty do budoucího vydání stable.
Stable tedy neznamená stabilní ve smyslu padavého OS, ale že jde o zakonzervovanou sadu softwarových balíků, do níž se nic nového nepřidává a pro kterou se vydávají pouze opravy bezpečnostních chyb. Je tomu tak proto, že pokud je balík vytvořen pro stable distribuci, tak je tím zaručeno, že v systému bude mít vše potřebné pro instalaci a co v něm chybí pro jeho provoz si nese sebou.
Dokument vytvořil: Zemis, 2.11.2005 10:26 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 5.9. 13:54 | Další přispěvatelé: stps, trekker.dk | Historie změn | Zobrazeno: 15313×
Tiskni
Sdílej: