Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Debian GNU/Linux se nachází vždy ve třech verzích:
Z distribuce testing se v době vydání stane stable a vznikne nová distribuce testing (opět pojmenovaná po některé z postav z filmu Toy Story). Sid je navždy unstable.
Mimo to se ještě můžeme setkat s názvem oldstable, což je předchozí stable, pro který stále vycházejí bezpečnostní aktualizace (kódový název bullseye).
Pro testování slouží ještě experimental, který není kompletní distribucí, ale jen doplňkem k unstable.
Mezi laiky přežívá mýtus, že unstable (tedy nestabilní) distribuce Debianu se tak jmenuje proto, že obsahuje balíky, které padají, obsahují chyby, atp. což je dosti zásadní omyl. VŠECHNY distribuce obsahují chyby, které je samozřejmě třeba hlásit, aby mohly být opraveny. Nestabilní se nazývá sid proto, že do něj přibývají nové balíky, ruší zastaralé, zkrátka - tato distribuce se snaží sledovat aktuální vývoj software. To vše za cenu, že čas od času může vzniknout problém v závislostech, resp. umístění závislých souborů.
Distribuce testing je určitým přechodem mezi stable a unstable – chlívkem do kterého se přesouvají balíky které budou zahrnuty do budoucího vydání stable.
Stable tedy neznamená stabilní ve smyslu padavého OS, ale že jde o zakonzervovanou sadu softwarových balíků, do níž se nic nového nepřidává a pro kterou se vydávají pouze opravy bezpečnostních chyb. Je tomu tak proto, že pokud je balík vytvořen pro stable distribuci, tak je tím zaručeno, že v systému bude mít vše potřebné pro instalaci a co v něm chybí pro jeho provoz, si nese sebou.
Do stable lze přidat novější verze vybraného softwaru přes repozitáře backports, tj. balíčků z čerstvější větve distribuce sestavených pro tu „starší“.
Dokument vytvořil: Zemis, 2.11.2005 10:26 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 7.11.2023 13:03 | Další přispěvatelé: stps, trekker.dk | Historie změn | Zobrazeno: 18004×
Tiskni
Sdílej: