Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pro grafické karty ATI Radeon je možno využít buďto otevřené ovladače (do Radeon 9200) nebo uzavřené ovladače přímo od firmy ATI. Od těchto ovladačů nejsou dostupné zdrojové kódy a působí problémy s kompatibilitou, nicméně chcete-li 3D akceleraci, jsou nutné. Ovladače stáhnete přímo od ATI. K jejich úspěšné instalaci budete potřebovat zdrojové kódy jádra.
Pozor však, ne všechny verze jádra musí být nutně kompatibilní (především u proprietálního ovladače Radeonů < 9200). Velice nepříjemným problémem, který může u vyšších Radeonů nastat, je zatuhnutí systému při vypínání X window - v jádře musí být ovladač framebufferu VESA, nikoli ATI.
Při instalaci postupujte podle dodané dokumentace v souboru readme. Instalaci neprovádějte při spuštěném X window systému.
Po instalaci a nastavení si ověřte, že běží 3D akcelerace. Použijte příkaz glxinfo
, měl by mimo jiné vypsat i následující řádek:
direct rendering: Yes
Rovněž vyzkoušejte glxgears
, který by měl vracet co nejvyšší hodnoty (podle grafické karty).
Pokud akcelerace funguje pouze pod rootem a nikoliv pod běžným uživatelem, přidejte do konfiguračního souboru X serveru následující řádky:
Section "DRI" Mode 0666 EndSection
U proprietálních ovladačů je na toto nastavení (a jiné) k dispozici program aticonfig
(nahradil zastaralý fglrx
). Na základě argumentů provede úpravu konfiguračního souboru X window. Nejběžnější je aticonfig --initial
.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 20.7.2005 21:23 | Poslední úprava: Ricardo, 7.5.2006 12:52 | Historie změn | Zobrazeno: 30051×
Tiskni
Sdílej: