Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Zdali vám funguje správně 3D akcelerace, zjistíte pomocí příkazů glxinfo
a glxgears
.
Příkaz glxinfo | grep rendering
by vám, v případě, že je akcelerace nastavena, měl vrátit následující řádek:
direct rendering: Yes
Program glxgears
vykresluje na obrazovce otáčející se kola. Pokud je akcelerace funkční, měl by vracet co nejvyšší hodnoty FPS. Pokud je podezřele pomalý, akcelerace nastavená není.
Pro srovnání Intel Pentium M 1.4, 1280 MiB RAM a ATi Mobility Radeon 7500 vrací při správné konfiguraci v glxgears
~793 snímků za sekundu (FPS).
Pro zprovoznění akcelerace potřebujete vhodný ovladač pro vaši grafickou kartu. Pro nejrozšířenější karty ATI a nVidia naleznete postupy v otázkách ATI grafické karty a instalace ovladačů a nVidia grafické karty a instalace ovladačů.
Používáte-li grafickou kartu od jiného výrobce, podívejte se nejdříve do sekce Hardware -- Grafické karty. Pakliže vám ani potom nebude jasné, jaký ovladač zvolit, navštivte Google.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 20.7.2005 21:40 | Poslední úprava: Käyttäjä 11133, 9.6.2007 22:45 | Další přispěvatelé: pakanek, Jan Grmela | Historie změn | Zobrazeno: 1630×
Tiskni
Sdílej: