Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Byla vydána nová verze 5.2.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
XLibre Xserver je fork X.Org Serveru. Enrico Weigelt včera oznámil vydání verze 25.0 se slovy "tento fork je nezbytným, protože je výslovným přáním většiny současné skupiny X.Org (IBM / Red Hat) opustit projekt, nechat ho navždy shnít a blokovat jakékoli podstatné příspěvky, natož nové funkce".
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili (en) největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.
Společnost Meta ve spolupráci se společností Oakley oznámila řadu chytrých brýlí Oakley. První Oakley Meta HSTN si lze předobjednat za 499 dolarů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyjádřilo podporu předložení projektu AI Gigafactory CZ, který do veřejné konzultace Evropské komise zaslala společnost České Radiokomunikace (CRA) v rámci iniciativy Project AIGF CZ. Jde o významný krok k rozvoji výpočetní infrastruktury pro umělou inteligenci (AI), která je prioritou resortu. Projekt je v souladu s cíli Národní strategie umělé inteligence ČR 2030 a je již součástí návrhu
… více »Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 154 (pdf). S podtitulem Automatizace domácnosti.
Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který prodlužuje lhůtu pro prodej amerických aktiv aplikace TikTok vlastněné čínskou společností ByteDance do amerických rukou o dalších 90 dnů. Americký Kongres loni v dubnu kvůli bezpečnostním obavám přijal zákon, podle kterého měl vstoupit v platnost zákaz sítě TikTok v USA v případě, že se prodej neuskuteční do 19. ledna. Trump však v lednu lhůtu pro prodej prodloužil o 75 dnů. V dubnu pak přikročil k prodloužení o dalších 75 dnů, lhůta tak měla vypršet dnešním dnem.
Na klávesnicích existují dva typy kláves nad rámec těch běžných:
Zprovozněním přídavných tlačítek na klávesnici se podrobně zabývá článek Multimediální a jinak vylepšené klávesnice.
Dále uvedené se týká grafického prostředí X, pro konzoli je postup odlišný.
X Window přijímá kódy kláves z klávesnice (keycode
) a přiřazuje jim vlastní "symboly" (keysym
). Například kód klávesy 0x0061
bez modifikátoru má přiřazen symbol "a
". Pokud tedy změníme mapování kódu klávesy na symboly X serveru, po jejím stisku vyšle X server námi definovaný kód.
Ke zjištění keycode
, který daná klávesa posílá, slouží program xev
. Ten vytvoří jednoduché okno a do konzole zobrazuje události, které okno dostalo. Po stisku klávesy se v konzoli zobrazí výpis, obsahující mimo jiné i keycode
a keysym
. První je kód, který vyslala klávesnice, druhý je symbol, na který byl kód přeložen.
Každá klávesa by měla vygenerovat dvě události, KeyPress při stisknutí a KeyRelease při uvolnění. V následujícím vzorovém výstupu je zvýrazněna hodnota keycode
, která vás zajímá.
KeyPress event, serial 28, synthetic NO, window 0x3e00001, root 0x48, subw 0x0, time 45480466, (125,51), root:(410,836), state 0x2000, keycode 222 (keysym 0x0, NoSymbol), same_screen YES, XLookupString gives 0 bytes: XmbLookupString gives 0 bytes: XFilterEvent returns: False KeyRelease event, serial 31, synthetic NO, window 0x3e00001, root 0x48, subw 0x0, time 45480575, (125,51), root:(410,836), state 0x2000, keycode 222 (keysym 0x0, NoSymbol), same_screen YES, XLookupString gives 0 bytes:
K těmto číslům nyní přiřadíte klávesy (symboly). Přiřadit můžete jaké chcete, kupříkladu F13 až F35. Seznam možných symbolů naleznete v souboru /usr/include/X11/keysymdef.h
. Z názvů odstraňte prefix XK_
a vznikne název symbolu. Kupříkladu z definice XK_F13
vznikne symbol F13
. K přiřazení slouží nástroj xmodmap, do souboru ve vašem domovském adresáři .Xmodmap přiřadíte klávesy následujícím způsobem.
keycode 222=F13
Nyní potřebujete tyto klávesy nějak využít, různá desktopová prostředí to umožňují přímo jako například KDE, nebo můžete využít program xbindkeys
, popsaný v článku Multimediální a jinak vylepšené klávesnice.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 20:53 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 6.7.2013 21:30 | Další přispěvatelé: Pavell, Robert Krátký | Historie změn | Zobrazeno: 6583×
Tiskni
Sdílej: