Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Na klávesnicích existují dva typy kláves nad rámec těch běžných:
Zprovozněním přídavných tlačítek na klávesnici se podrobně zabývá článek Multimediální a jinak vylepšené klávesnice.
Dále uvedené se týká grafického prostředí X, pro konzoli je postup odlišný.
X Window přijímá kódy kláves z klávesnice (keycode
) a přiřazuje jim vlastní "symboly" (keysym
). Například kód klávesy 0x0061
bez modifikátoru má přiřazen symbol "a
". Pokud tedy změníme mapování kódu klávesy na symboly X serveru, po jejím stisku vyšle X server námi definovaný kód.
Ke zjištění keycode
, který daná klávesa posílá, slouží program xev
. Ten vytvoří jednoduché okno a do konzole zobrazuje události, které okno dostalo. Po stisku klávesy se v konzoli zobrazí výpis, obsahující mimo jiné i keycode
a keysym
. První je kód, který vyslala klávesnice, druhý je symbol, na který byl kód přeložen.
Každá klávesa by měla vygenerovat dvě události, KeyPress při stisknutí a KeyRelease při uvolnění. V následujícím vzorovém výstupu je zvýrazněna hodnota keycode
, která vás zajímá.
KeyPress event, serial 28, synthetic NO, window 0x3e00001, root 0x48, subw 0x0, time 45480466, (125,51), root:(410,836), state 0x2000, keycode 222 (keysym 0x0, NoSymbol), same_screen YES, XLookupString gives 0 bytes: XmbLookupString gives 0 bytes: XFilterEvent returns: False KeyRelease event, serial 31, synthetic NO, window 0x3e00001, root 0x48, subw 0x0, time 45480575, (125,51), root:(410,836), state 0x2000, keycode 222 (keysym 0x0, NoSymbol), same_screen YES, XLookupString gives 0 bytes:
K těmto číslům nyní přiřadíte klávesy (symboly). Přiřadit můžete jaké chcete, kupříkladu F13 až F35. Seznam možných symbolů naleznete v souboru /usr/include/X11/keysymdef.h
. Z názvů odstraňte prefix XK_
a vznikne název symbolu. Kupříkladu z definice XK_F13
vznikne symbol F13
. K přiřazení slouží nástroj xmodmap, do souboru ve vašem domovském adresáři .Xmodmap přiřadíte klávesy následujícím způsobem.
keycode 222=F13
Nyní potřebujete tyto klávesy nějak využít, různá desktopová prostředí to umožňují přímo jako například KDE, nebo můžete využít program xbindkeys
, popsaný v článku Multimediální a jinak vylepšené klávesnice.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 20:53 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 6.7.2013 21:30 | Další přispěvatelé: Pavell, Robert Krátký | Historie změn | Zobrazeno: 6506×
Tiskni
Sdílej: