Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »MKV video do AVI lze převést například za pomoci ffmpeg
, následovně (bez změny rozlišení):
ffmpeg -i vstupni_soubor.mkv -vcodec mpeg4 -vtag xvid -b:v 1200k -acodec libmp3lame -b:a 128k vystupni_soubor.avi
Parametry -vcodec mpeg4 -vtag xvid -b:v 1200k
nastavují použití MPEG4 enkodéru a přiřazení hlavičky XVID, bitrate výsledného videa je pak 1200 kb/s. Pokud nemá dojít k výrazné změně kvality, je vhodné použít shodný bitrate jako v MKV souboru.
Parametry -acodec libmp3lame -b:a 128k
nastavují kódování zvuku pomocí knihovny libmp3lame
s datovým tokem 128 kb/s. Dávkové zpracování více souborů pak lze řešit například následujícím skriptem (maže za sebou zpracované soubory):
#!/bin/sh # mkv2avi.sh # skript pro prevod MKV souboru do AVI # vyzaduje: # ffmpeg s kompilovanou podporou x264 a libmp3lame for file in *.mkv do ffmpeg -i "$file" -vcodec mpeg4 -vtag xvid -b:v 1200k -acodec libmp3lame -b:a 128k "$file".avi # to prevent of deleting source files if converting failed for any reason. if [ $? -eq 0 ] then echo -e "\nDeleting source file: $file\n" rm "$file" else echo -e "\nConverting $file failed.\nSee the output of ffmpeg above to get more info of what was going on.\n" fi done
Dokument vytvořil: pushkin, 15.4.2013 09:09 | Poslední úprava: Patrik Uhrak, 16.4.2013 09:51 | Historie změn | Zobrazeno: 3078×
Tiskni
Sdílej: