Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Documentation/video4linux
. Jaký modul jádro pro kartu natáhlo můžete zjistit třeba z výpisu příkazu dmesg
. Pro každý z těchto modulů je totiž jiný seznam.
Při hledání typu vaší karty vám také může pomoci příkaz lspci -n
nebo lsusb
( v případě že jde o tv kartu přes USB ) kartu pak můžete hledat v dokumentaci pomocí tzv. idVendor a idDevice (čísla ve tvaru 09da:000a).
Kupř. původní autor tohoto příspěvku má kartu Pinacle pro kterou jádro používá modul saa7134. Moje karta je PV951 a používá modul bttv. Aby však správně fungovala, musím modulu bttv při startu předat správné parametry. O jaký typ karty jde a jaký používá tuner.
Můžu to udělat několika způsoby. Buď hned při zavádění, nebo dodatečně modul odebrat a znovu zavést s příslušnými parametry z příkazového řádku.
sudo modprobe -v bttv card=42 tuner=1 sudo modprobe -v btaudioJenže při dodatečném zavádění je nutné odebrat nejprve hromadu jiných modulů a pak je ve správném pořadí zavést. Proto mi přijde jednodušší nastavit správné parametry modulu hned při startu. V mém Debianu se parametry modulů při spouštění načítají z adresáře
/etc/modprobe.d
. V něm stačilo vytvořit soubor s následujícím obsahem:
# bttv alias char-major-81 videodev alias char-major-81-0 bttv # ProVideo 951 options bttv card=42 tuner=1 radio=0 pll=1 adc_crush=0
tvtime
, já preferuji xdtv
mencoder -tv driver=v4l2:adevice=/dev/dsp1:audiorate=22050 \ tv:// -oac copy -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4 -o film.aviPro mě bylo pohodlnější přečíst si manuál k již zmíněnému xdtv a nastavit parametry pro nahrávání přímo v jeho konfiguráku. Nahrávání probíhá na pozadí normálně během sledování telky po stisknutí klávesy "R". Ukončí se opětným stiskem klávesy "R". xdtv si soubory s nahrávkou ukládá po názvem s časovým razítkem a názvem kanálu ze kterého se nahrávalo, takže se nemusím bát že by mi něco přemáznul. Cestu mám nastavenou do 40GB "chlívku", ale to bych musel mít pekelně dlouhou nahrávku. Pro nahrávání je dobré trochu parametry omezit. Jednak analogový záznam stejně nemá tu kvalitu, aby stálo za to jej ukládat v plném PAL rozlišení. Cenou za to by byly zahozená okýnka a zbytečně velký soubor se záznamem.. Parametry pro nahrávání se nastaví v souboru xdtvrc (který můžete v domovském adresáři najít po prvním spuštění ve skrytém adresáři xdtv). Většinu z nich najdete tak jak je, stačí upravit jen některé. Tohle nastavení používám já:
# # record options # container = AVI codec = XviD # velikost okýnka pro nahrávání, vyšší stejně nemá cenu width = 384 height = 288 bitrate = 1200 quality = 1 # PV951 je mono stereo_mode = no audio_codec = LAME MP3 mp3_bitrate = 128 mp3_quality = 5 mp3_vbr_mode = no mp3_vbr_quality = 8 fps = 25000 max_gap = 80 audio_fragments = 48 audio_sizefragment = 2048 min_quantizer = 2 max_quantizer = 8 audio_buffer_size = 1764 audio_freq = 44100 audio_fmt = s16le # Na hdb1 mám 40GB místa, pak si to sestříhám divx_path = /mnt/hdb1/record display_frame = yes record_sub = no record_chg = yes record_delay = 0 streaming_mode = no streaming_http_port = 63427 preview_player = mplayer -nofs -quiet -nosound # # record advanced options # ffmpeg_v4mv = no ffmpeg_naq = no ffmpeg_gray = no ffmpeg_gmc = no ffmpeg_qpel = no ffmpeg_ildct = no ffmpeg_keyint = 250 ffmpeg_vmax_b_frames = 0 ffmpeg_vlelim = 0 ffmpeg_vcelim = 0 ffmpeg_lumi_mask = 0 ffmpeg_dark_mask = 0 ffmpeg_tcplx_mask = 0 ffmpeg_scplx_mask = 0 ffmpeg_dia = 0 ffmpeg_cmp = 0 ffmpeg_subcmp = 0 ffmpeg_trell = no ffmpeg_last_pred = 0 ffmpeg_predia = 0 ffmpeg_precmp = 0 ffmpeg_umv = no ffmpeg_aic = no ffmpeg_mbd = 0 ffmpeg_cbp = no ffmpeg_obmc = no ffmpeg_ss = no ffmpeg_aiv = no ffmpeg_loop = no ffmpeg_ilme = no xvid_vhq = 0 xvid_bvhq = no xvid_chromame = no xvid_chroma_opt = no xvid_hqacpred = no xvid_trell = no xvid_cartoon = no xvid_gray = no xvid_interlacing = no xvid_turbo = yes xvid_qpel = no xvid_gmc = no xvid_keyint = 250 xvid_frame_drop_ratio = 0 xvid_vmax_b_frames = 0 xvid_bquant_ratio = 150 xvid_bquant_offset = 100 xvid_packed = yes xvid_closed_gop = yes xvid_bframe_threshold = 0 xvid_reaction_delay_factor = 16 xvid_averaging_period = 100 xvid_buffer = 100 xvid_max_I_quantizer = 12 xvid_min_I_quantizer = 2 xvid_max_P_quantizer = 12 xvid_min_P_quantizer = 2 xvid_max_B_quantizer = 12 xvid_min_B_quantizer = 2Určitě by se to dalo nastavit lépe, ale mě to stačí. Výsledný záznam pak stříhám přes
avidemux
už bez jakékoliv rekompilace.
Dokument vytvořil: sasa666, 14.1.2007 11:56 | Poslední úprava: Aleš Kapica, 16.1.2007 10:25 | Historie změn | Zobrazeno: 1037×
Tiskni
Sdílej: