abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý článek

    Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 00:22 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:11 | Nová verze

    Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | IT novinky

    Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
    včera 12:00 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 1
    včera 04:00 | IT novinky

    Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.5. 21:55 | IT novinky

    1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    22.5. 21:33 | IT novinky

    8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.5. 13:22 | Upozornění

    Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (58%)
     (28%)
     (6%)
     (3%)
     (0%)
     (0%)
     (5%)
    Celkem 98 hlasů
     Komentářů: 6, poslední 22.5. 14:43
    Rozcestník

    Jak funguje síťování ve VMware?

    Virtuální síťové karty

    Stejně jako u jiných hardwarových prostředků, je třeba v konfiguraci virtuálního stroje vytvořit i virtuální síťové karty. Ty se pak pro guest systém chovají jako skutečné síťové karty (u 32-bitových je to AMD PCNet32 (modul ), u 64-bitových Intel Pro/1000 (modul e1000)). Jak jsou tato rozhraní připojena do sítě, záleží na zvoleném režimu virtuální síťové karty:

    • bridged: virtuální síťová karta je spojena s konkrétním síťovým rozhraním host systému a chová se, jako by byla připojena přímo do stejného ethernetového segmentu jako toto rozhraní.
    • host only: virtuální síťová karta je na virtuálním síťovém segmentu spolu s virtuálním rozhraním vmnet1 host systému; tento segment je izolován od ostatních sítí. VMware poskytuje (prostřednictvím vmnet1) pro tento segment DHCP server.
    • NAT: virtuální síťová karta je na virtuálním síťovém segmentu spolu s virtuálním rozhraním vmnet8 host systému. VMware opět poskytuje (prostřednictvím vmnet8) pro tento segment DHCP server. Navíc ale umožňuje komunikaci mezi tímto segmentem a zbytkem sítě pomocí překladu adres (maškarády), takže nepoužíváme-li služby, se kterými si maškaráda neporadí (IPsec, některé chatovací protokoly, VoIP), je guest systém de facto připojen k Internetu, je-li k němu připojen host systém.

    Jak nastavit síť?

    U bridged režimu je virtuální síťová karta jakoby připojena do stejného segmentu jako host systém, takže ji podle toho i konfigurujeme. Typicky nastavíme adresu ze stejného rozsahu jako pro host systém (nesmí být ale stejná). Možné, i když méně obvyklé, je i nastavení adresy pouze virtuální síťové kartě, ale ne "rodičovskému" rozhraní host systému.

    U host only a NAT režimu máme dvě možnosti. Jednodušší je automatické nastavení pomocí DHCP, pak ale nevíme předem, jakou adresu virtuální rozhraní dostane. Pokud potřebujeme komunikaci navazovat pouze z virtuálního stroje na fyzický (nebu u NAT dál do světa), nemusí nám to vadit. Pokud potřebujeme navazovat i komunikaci z host systému na guest systém, je vhodnější použít i v tomto případě statické nastavení. Adresní rozsah a adresu host systému jsme buď nastavili ručně při konfiguraci VMware, nebo je systém zvolil automaticky. Zjistit je můžeme např. pomocí 'ip addr show dev vmnet1' (resp. vmnet8).

    Proč bridged rozhraní nekomunikuje s host systémem?

    Přestože má bridged rozhraní podstatnou výhodu, že můžeme komunikovat se zbytkem příslušného fyzického segmentu bez směrování přes host systém a používat tak např. i broadcast komunikaci nebo protokoly nezaložené na IP, má i jednu velmi zásadní nevýhodu. Guest a host systém spolu totiž mohou komunikovat pouze v případě, že je příslušná fyzická síťová karta někam připojena, ať už k druhému počítači nebo ke switchi či hubu. Pokud není připojena, nefunguje ani komunikace mezi guest a host systémem. Tento problém se netýká NAT a host only rozhraní, tam je komunikace možná i na zcela izolovaném počítači (i bez fyzických síťových karet).

    ToDo:

    dopsat informace o VMware teams a custom sítích

    Související dokumenty

    Virtualizace pomocí VMWare Server (externí dokument)
    Jak zprovoznit lokální síť ve Windows XP ve VMware Server 1 (externí dokument)

    Dokument vytvořil: Michal Kubeček, 1.9.2007 14:36 | Poslední úprava: David Watzke, 11.6.2008 14:19 | Další přispěvatelé: Milan Vít, Michal Kubeček | Historie změn | Zobrazeno: 3366×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.