Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Znáte to, kopírujete něco velkého, neodhadnete čas a najednou zjistíte, že musíte zaklapnout notebook a běžet na schůzku. Nebo vypadne připojení k Internetu. Naštěstí to rsync jistí!
Aby bylo jasno, spustili jste tedy přenos třeba takto:
scp komp:/velky_soubor.ext komp_velky_soubor.ext
Tento příkaz byl nějakým způsobem přerušen a vy máte pouze část přenášeného souboru. Pro navázání lze použít:
rsync --partial --progress --rsh=ssh komp:/velky_soubor.ext komp_velky_soubor.ext
Přepínač --partial je klíčový, díky němu přenos naváže. Přepínač --progress je volitelný, ale v interaktivním režimu se hodí, protože uvidíte průběh přenosu. Bez --rsh=ssh by váš přenos nebyl šifrovaný, takže by to bylo oproti scp
nebezpečné.
Běží-li na serveru sshd na jiném než standardním portu (22), potom vám přepínač rsyncu --port nepomůže. Místo toho je třeba jako rsh (tj. remote shell) předat např. "ssh -p 443" (pro port 443). Příkaz by tedy vypadal takto:
rsync --partial --progress --rsh="ssh -p 443" komp:/velky_soubor.ext komp_velky_soubor.ext
Na první pohled se může zdát, že přenos začal odznova, protože se nejprve ukáže 0 dokončených procent, ale neděste se, protože pokud byl skutečně nalezen částečně stažený soubor, je toto v pořádku - před samotným navázáním přenosu se totiž nejprve kontroluje již stažená část, což je poměrně rychlá záležitost (bottleneck je zde harddisk na zdrojovém stroji). Toť vše. Můžete si nastavit třeba alias:
alias scpresume="rsync --partial --progress --rsh=ssh"
Dokument vytvořil: David Watzke, 14.10.2010 15:52 | Poslední úprava: gorgo, 4.12.2010 16:09 | Další přispěvatelé: David Watzke | Historie změn | Zobrazeno: 2558×
Tiskni
Sdílej: