Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Znáte to, kopírujete něco velkého, neodhadnete čas a najednou zjistíte, že musíte zaklapnout notebook a běžet na schůzku. Nebo vypadne připojení k Internetu. Naštěstí to rsync jistí!
Aby bylo jasno, spustili jste tedy přenos třeba takto:
scp komp:/velky_soubor.ext komp_velky_soubor.ext
Tento příkaz byl nějakým způsobem přerušen a vy máte pouze část přenášeného souboru. Pro navázání lze použít:
rsync --partial --progress --rsh=ssh komp:/velky_soubor.ext komp_velky_soubor.ext
Přepínač --partial je klíčový, díky němu přenos naváže. Přepínač --progress je volitelný, ale v interaktivním režimu se hodí, protože uvidíte průběh přenosu. Bez --rsh=ssh by váš přenos nebyl šifrovaný, takže by to bylo oproti scp
nebezpečné.
Běží-li na serveru sshd na jiném než standardním portu (22), potom vám přepínač rsyncu --port nepomůže. Místo toho je třeba jako rsh (tj. remote shell) předat např. "ssh -p 443" (pro port 443). Příkaz by tedy vypadal takto:
rsync --partial --progress --rsh="ssh -p 443" komp:/velky_soubor.ext komp_velky_soubor.ext
Na první pohled se může zdát, že přenos začal odznova, protože se nejprve ukáže 0 dokončených procent, ale neděste se, protože pokud byl skutečně nalezen částečně stažený soubor, je toto v pořádku - před samotným navázáním přenosu se totiž nejprve kontroluje již stažená část, což je poměrně rychlá záležitost (bottleneck je zde harddisk na zdrojovém stroji). Toť vše. Můžete si nastavit třeba alias:
alias scpresume="rsync --partial --progress --rsh=ssh"
Dokument vytvořil: David Watzke, 14.10.2010 15:52 | Poslední úprava: gorgo, 4.12.2010 16:09 | Další přispěvatelé: David Watzke | Historie změn | Zobrazeno: 2565×
Tiskni
Sdílej: