Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
alias
pro nastavování a vypisování tzv. aliasů, type pro výpis typu daného příkazu a expr k vyhodnocení zadaného matematického výrazu.alias
je příkaz sloužící k nastavování aliasů. Alias slouží primárně ke zkrácení delšího příkazu, například po spuštění:
alias l="ls -lF"
bude možné zavolat příkaz ls -lF
spuštěním samotného l
v dané instanci shellu.
Chcete-li vypsat všechny nastavené aliasy, spusťte alias
bez argumentů:
$ alias alias _update='yaourt -Syu --aur' alias grep='grep --color=auto' alias l='ll' alias ll='ls -l' alias ls='ls --color --group-directories-first -hF' alias pacman='pacman-color' alias su='sux -' alias unp='aunpack' alias vi='vim' alias xterm='xterm -u8'
Chcete-li vypsat konkrétní alias, zadejte jeho název:
$ alias grep alias grep='grep --color=auto'
A jak jste si již všimli v první ukázce, nastavování probíhá uvedením názvu aliasu, potom následuje rovnítko a v uvozovkách (dle potřeby) potom hodnota aliasu:
# chcete-li aby se proměnná v aliasu nahrazovala ihned, # použijte pro hodnotu aliasu uvozovky: alias _home="echo $HOME" # chcete-li aby se proměnná nahrazovala teprve při spuštění # aliasu, použijte apostrofy: alias _home='echo $HOME' # nebo v uvozovkách escapujte znak $ alias _home="echo \$HOME"
Ještě se sluší podotknout, že v aliasu můžete použít i jiný alias:
alias ls="ls --color=auto" # "ll" bude ve skutečnosti "ls --color=auto -l" alias ll="ls -l" # "l" bude totéž jako "ll" alias l=ll
Pro zrušení daného aliasu spusťte:
unalias nazev_aliasu
Pro zrušení všech aliasů spusťte:
unalias -a
Chcete-li, aby vámi nastavené aliasy byly dostupné pořád a ve všech instancích shellu, potom použijte konfigurační soubor shellu. Používáte-li Bash, potom to je ~/.bashrc
pro daného uživatele a zpravidla /etc/bash.bashrc
nebo /etc/bash/bashrc
pro celý systém.
Malý tip ze specifikace na závěr: Chcete-li spustit alias přes nohup
, nepůjde vám to, protože příkaz nebude interpretován jako alias. Ovšem lze to obejít pomocí:
alias nohup="nohup "
Potom už vás nic nezastaví.
type
je příkaz sloužící k výpisu typu daného příkazu. Přesněji řečeno vypíše, jak by byl daný příkaz interpretován, kdyby byl spuštěn z daného shellu.
Existuje několik možností, ukážeme si je na příkladech:
$ type type type je součást shellu $ type function function je klíčové slovo shellu $ type amarok amarok je /usr/bin/amarok $ type ls ls je alias na „ls --color --group-directories-first -hF“ $ type hello_world hello_world je funkce hello_world () { printf 'Hello World!\n' }
Lze vypsat i více příkazů najednou:
$ type grep _update grep je alias na „grep --color=auto“ _update je alias na „yaourt -Syu --aur“
To je asi tak vše, co lze napsat o standardní implementaci tohoto příkazu. Implementace type
v Bashi a Z shellu (zsh) toho umí víc, díky dalším přepínačům.
S přepínačem -t
umí vypsat pouze „alias“, „keyword“, „function“, „builtin“, „file“ nebo „“ podle toho, zda je příkaz alias, klíčové slovo shellu, funkce, vestavěný příkaz (součást shellu), soubor nebo neexistující příkaz. Toto se může hodit například při neinteraktivním použití v shellových skriptech.
$ type -t type function amarok ls hello_world builtin keyword file alias function
Přepínač -a
zajistí výpis všech možných interpretací příkazu.
$ type -a echo echo je součást shellu echo je /bin/echo $ type -a nohup nohup je alias na „nohup “ nohup je /usr/bin/nohup
Přepínač -f
potlačí vyhledávání příkazu mezi funkcemi shellu. S přepínačem -p
je buď vypsán patřičný soubor, který by byl spuštěn (pokud existuje), nebo nic.
expr
slouží k vyhodnocení zadaného matematického výrazu (expr je zkratkou expression, tj. anglicky výraz).
Každý operand a operátor musí být uveden jako oddělený argument.
$ expr 5 + 10 15
Mezi podporované operátory patří |, &, =, >, >=, <, <=, !=, +, -, * (krát), / (děleno), % (modulo, zbytek po dělení) a : (viz níže). Mnohé ze jmenovaných operátorů jsou zároveň ovládací znaky shellu, proto je třeba tyto znaky escapovat (uvést je do uvozovek nebo bezprostředně za zpětné lomítko). Prioritu vyhodnocení lze ovlivnit jednoduchými závorkami.
# zbytek po dělení 1024 / 86 expr 1024 % 86 # 1024 krát 1024 expr 1024 \* 1024 # (3+6) krát 8 expr "(" 3 + 6 ")" "*" 8
Operátory, jejichž návratová hodnota je typu boolean (pravda či nepravda), vracejí hodnotu 0 pro nepravda a 1 pro pravda. Mezi tyto operátory patří <, >, =, atp.
# je 5 menší než 10? expr 5 "<" 10
Speciální operátor „:“ slouží k porovnání řetězce s jednoduchým regulárním výrazem. Hodnota, kterou tato operace vrátí, je rovna počtu znaků, které regulární výraz označil, přičemž 0 značí chybu.
$ a=1 $ expr "$a" : "[0-9]" 1
Pro čistou aritmetiku je zpravidla lepší použít příkaz bc
, který zmíním v některém z příštích dílů:
echo "3*4+14/2" | bc
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ještě se sluší podotknout, že v aliasu můžete použít i jiný alias:
alias ls="ls --color=auto"
# "ls" bude ve skutečnosti "ls --color=auto -l"
type alias
, ale chtel jsem jen upozornit, ze zsh nezna argument -t pro type. Proto ty priklady nebudou vzdy fungovat. Ale jinak rad tento serial ctu a moc za nej dekuju.
type
v zsh taky schopné jako to v Bashi a vyzkoušel jsem jen některé přepínače a zrovna tenhle mi utekl.