Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
ifrename
, kterou můžete přejmenovávat síťová zařízení dle libosti. A tou druhou - korektnější - kouknout se do adresáře /etc/udev/rules.d/
na zoubek souboru který obsahuje záznamy podobné následujícímu:
# PCI device 0x8086:0x1050 (e100) SUBSYSTEM=="net", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="00:11:11:5d:66:27", NAME="eth0"Alternativne mozme pouzit pravidlo podla pozicie BusID, takze aj po vymene sietovky za inu ostane pomenovana rovnako:
SUBSYSTEM=="net", DRIVERS=="?*", KERNELS=="0000:01:04.0", NAME="eth0"V Debianu je to soubor
/etc/udev/rules.d/z25_persistent-net.rules
ale např. v SuSE /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules
.
Do něj se pravděpodobně generují při startu pravidla pro síťovky které jsou k dispozici. Pokud v něm není nic, tak je to ok. Zařízení se vytvoří postupně jako eth0, eth1 atd. Pokud však tam už nějaký záznam je, tak jim jsou přiřazována další čísla v pořadí, což je stav nežádoucí.
U mne tato situace nastala po obnově adresáře /etc
z jiného stroje, ale můžete se do ní dostat i instalací systému z jiného stroje, když zapomenete výše zmíněný soubor vyčistit.
Také se to stane pokud vyměníte síťovou kartu za jinou.
Řešení je jednoduché. Zjistěte si jaké síťové zařízení podle mac adresy má mít název eth0 (popř. jiný), upravte příslušný řádek a nepotřebné záznamy smažte.
Zmena v udev konfiguraku sa aplikuje napr. vyvolanim triggera udevtrigger --subsystem-match=net
alebo v openSUSE hwdown eth0; hwup eth0
(eth0 = povodny interface)
Dokument vytvořil: Aleš Kapica, 29.2.2008 10:56 | Poslední úprava: miso, 4.3.2008 14:39 | Další přispěvatelé: Aleš Kapica, multi | Historie změn | Zobrazeno: 1527×
Tiskni
Sdílej: