Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
mount
a odpojují příkazem umount
. Prakticky všechny distribuce linuxu při startu zavolají příkaz mount -a
, a připojí tak diskové oddíly uvedené v souboru /etc/fstab.
<oddíl> <bod připojení> <souborový systém> <parametry> <dump> <fsck>
/dev/hda1
. Další možností je připojování pomocí UUID oddílu (UUID oddílů lze nalézt v adresáři /dev/disk/by-uuid) nebo pomocí LABEL (názvu oddílu, který bývá zadáván při vytváření souborového systému).
V některých případech nemá smysl blokové zařízení uvádět, například u virtuálních souborových systémů, jakými jsou např. proc nebo tmpfs. Pak se obvykle místo označení blokového zařízení vloží slovo „none“ (lze ale použít i nějaký jiný řetězec).
auto
a typ souborového systému bude určen automaticky (pokud to bude možné). Pokud se na oddílu mohou vyskytovat např. dva souborové systémy (typicky ISO9660 a UDF u DVD/CD mechaniky), můžeme uvést oba dva a oddělit je čárkou (bez mezery): iso9660,udf
. Seznam podporovaných souborových systémů je k nalezení v souboru /proc/filesystems.
/dev/sda1 / reiserfs noatime 0 0 /dev/sda2 /home ext2 noatime 0 0 /dev/hda2 /mnt/temp vfat noauto,user,dmask=0007,fmask=0113,gid=100 0 0 /dev/hdc /cdrom udf,iso9660 noauto,user,ro 0 0 /dev/hdc /mnt/dvdram udf noauto,user,noatime,rw 0 0 UUID=3736-3564 /mnt/d80 vfat user,noauto,dmask=0007,fmask=0113,gid=100 0 0 none /proc proc defaults 0 0V uvedeném příkladu je uvedeno sedm klasických nebo virtuálních (reálně neexistujících) oddílu/souborových systémů. Prvním z nich se nachází na disku /dev/sda1 (první oddíl SCSI/SATA disku), bude připojen jako kořenový (/), obsahuje souborový systém ReiserFS, a má jediný parametr - noatime - který zamezí ukládání informací o čase posledního přístupu k souboru (tato informace se téměř nevyužívá, zato zpomaluje diskové operace). Dalším souborový systém se nachází na druhém oddílu téhož disku (/dev/sda2), bude připojen do adresáře /home, obsahuje souborový systém Ext2. Třetí souborový systém se nachází na druhém oddílu klasického PATA disku (proto /dev/hda2), bude připojen do adresáře /mnt/temp a obsahuje souborový systém FAT. Parametr noauto říká, že tento souborový systém nemá být připojován automaticky (při startu), parametr user říká, že k připojení není potřeba administrátorských práv. Ostatní parametry jsou specifické pro FAT a určují s jakými přístupovými právy bude oddíl připojen. Následující dva řádky jsou zajímavé tím, že připojují stejné zařízení (/dev/hdc) na dvě různá místa (/cdrom resp. /mnd/dvdram). Při připojování do adresáře /cdrom se postupně vyzkouší přítomnost dvou souborových systémů: UDF a v případě neúspěchu ISO9660. Při připojování do adresáře /cdrom bude souborový systém připojen pouze pro čtení (parametr ro). Oddíl na předposledním řádku je specifikován pomocí UUID. Tento způsob se typicky používá u přenosných (USB) disků, u kterých nelze zaručit, že budou připojeny vždy jako stejné zařízení (např. vždy jako /dev/sdc). Poslední řádek specifikuje, že virtuální souborový systém proc bude připojen do adresáře /proc. Takto specikikované souborové systémy je možné připojovat výše zmíněným příkazem mount; např. příkazem
mount /cdrom
se připojí zařízení /dev/hdc do adresáře /cdrom. Tomu je ekvivalentní následující jednorázový příkaz:
mount -t udf,iso9660 -o ro /cdrom
Dokument vytvořil: finn, 8.10.2007 23:06 | Poslední úprava: finn, 22.10.2007 21:03 | Historie změn | Zobrazeno: 2901×
Tiskni
Sdílej: