Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Moderní distribuce mají už obvykle všechny potřebné nástroje zahrnuty v systému, případně je třeba je jen doinstalovat z balíčků (často v kategorii Notebook). Většina distribucí používá Pm-utils (v případě Ubuntu je situace trochu složitější), což je sada skriptů od freedesktop.org pro sjednocení ovládání uspání a hibernace.
Výchozí konfigurace a popis proměnných se nachází v /usr/lib/pm-utils/defaults
, uživatelské nastavení pro příkaz s2ram
, kterým se systém uspává, se ukládá do adresáře /etc/pm/config.d
. Do libovolného souboru v tomto adresáři zapíšete pomocí volby SUSPEND_MODULES
moduly jádra, které se mají přes uspáním odebrat. Příklad:
SUSPEND_MODULES="psmouse"Také zde budete uvádět volbou
S2RAM_OPTS
nastavení s2ram
pro uspání vašeho stroje. Příklad:
S2RAM_OPTS="-f -p"
Jaké parametry s2ram
použít je většinou třeba zjistit experimentálně. Aplikace používá seznam funkčních sestav (whitelist), u kterých je už známo, jakým způsobem je třeba je uspat. Pokud se vám podaří váš počítač uspat prostým příkazem s2ram
bez dalších voleb, není třeba už nic dalšího nastavovat. Když to nepůjde a s2ram
si bude stěžovat, že není váš počítač na seznamu, je třeba využít volby -f
, která přinutí s2ram váš systém uspat i přes tento nedostatek. Většinou ale prosté -f
nestačí, je třeba použít některé doplňující volby, jako například
-a 1|2|3
-- nastavení ACPI-m
-- nastavení VBE mode-s
-- nastavení VBE statePokud stále nevíte, jak váš počítač uspat, někdy pomůže pohled od whitelistu. Zde najděte podobnou sestavu (výrobce, model) a vyzkoušejte uvedené volby. Jakmile vám bude vše fungovat, bylo by velmi vhodné nahlásit funkční parametry vývojářům, aby je do whitelistu mohli přidat i pro ostatní uživatele.
Jakmile vám bude fungovat uspávání z konzole, grafické aplikace (KPowersave, Gnome power manager) budou váš systém umět uspat též.
A ak vám uspavanie z príkazového riadku funguje ale stále nefunguje z grafických klikatiek (napr. kpowersave), je dobré pridať sa do skupiny powerdev (plati pre debian).
Dokument vytvořil: Michal Vyskočil, 20.6.2007 08:46 | Poslední úprava: vlk, 9.7.2008 20:41 | Další přispěvatelé: David Watzke, Käyttäjä 11133 | Historie změn | Zobrazeno: 2907×
Tiskni
Sdílej: