Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Moderní distribuce mají už obvykle všechny potřebné nástroje zahrnuty v systému, případně je třeba je jen doinstalovat z balíčků (často v kategorii Notebook). Většina distribucí používá Pm-utils (v případě Ubuntu je situace trochu složitější), což je sada skriptů od freedesktop.org pro sjednocení ovládání uspání a hibernace.
Výchozí konfigurace a popis proměnných se nachází v /usr/lib/pm-utils/defaults
, uživatelské nastavení pro příkaz s2ram
, kterým se systém uspává, se ukládá do adresáře /etc/pm/config.d
. Do libovolného souboru v tomto adresáři zapíšete pomocí volby SUSPEND_MODULES
moduly jádra, které se mají přes uspáním odebrat. Příklad:
SUSPEND_MODULES="psmouse"Také zde budete uvádět volbou
S2RAM_OPTS
nastavení s2ram
pro uspání vašeho stroje. Příklad:
S2RAM_OPTS="-f -p"
Jaké parametry s2ram
použít je většinou třeba zjistit experimentálně. Aplikace používá seznam funkčních sestav (whitelist), u kterých je už známo, jakým způsobem je třeba je uspat. Pokud se vám podaří váš počítač uspat prostým příkazem s2ram
bez dalších voleb, není třeba už nic dalšího nastavovat. Když to nepůjde a s2ram
si bude stěžovat, že není váš počítač na seznamu, je třeba využít volby -f
, která přinutí s2ram váš systém uspat i přes tento nedostatek. Většinou ale prosté -f
nestačí, je třeba použít některé doplňující volby, jako například
-a 1|2|3
-- nastavení ACPI-m
-- nastavení VBE mode-s
-- nastavení VBE statePokud stále nevíte, jak váš počítač uspat, někdy pomůže pohled od whitelistu. Zde najděte podobnou sestavu (výrobce, model) a vyzkoušejte uvedené volby. Jakmile vám bude vše fungovat, bylo by velmi vhodné nahlásit funkční parametry vývojářům, aby je do whitelistu mohli přidat i pro ostatní uživatele.
Jakmile vám bude fungovat uspávání z konzole, grafické aplikace (KPowersave, Gnome power manager) budou váš systém umět uspat též.
A ak vám uspavanie z príkazového riadku funguje ale stále nefunguje z grafických klikatiek (napr. kpowersave), je dobré pridať sa do skupiny powerdev (plati pre debian).
Dokument vytvořil: Michal Vyskočil, 20.6.2007 08:46 | Poslední úprava: vlk, 9.7.2008 20:41 | Další přispěvatelé: David Watzke, Käyttäjä 11133 | Historie změn | Zobrazeno: 2977×
Tiskni
Sdílej: