Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Tak jsem si po dlouhý době nainstaloval javu, neb potřebuju jednu aplikaci psanou v tomhle "super" jazyce. Po milém překvapení, že už to nechodí nesnesitelně pomalu ale jenom šíleně pomalu ale nastal zásadní problém - při zapnuté české klávesnici nedostanu do žádnýho formuláře v programu znaky @#$%^, i když v Xkách jdou bez problémů napsat pomocí LAlt+znak.
Tak jsem zkusil nastavit v XF86configu us klávesnici a pak to fungovalo. Tak si říkám, fajn, zprovoznim přepínání klávesnice mezi cz/us a bude to v pohodě - ten program je matematickej takže k jeho ovládání potřebuju akorát čísla a ASCII znaky - ale to by to nebyla Java, aby to bylo tak jednoduchý. Ta mrcha totiž blokuje po přepnutí na us klávesnici ty samý znaky dál! (Klávesnice se přepne i pro javu, ale znaky @#$%^ nejdou napsat...)
Takže bych se chtěl zeptat, jestli někdo neví, jak zprovoznit psaní těchto znaků, aniž bych musel pokaždý editovat XF86config.
Pro úplnost dodávám že verze javy je 1.4.2. Program je MVT, ale stejně to (ne)funguje i v jinejch java-aplikacích
Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "Keyboard" EndSectionDale:
[mk@emdot ~]$ echo -e "$LC_ALL\n$LANG" cs_CZ csPro prepinani klavesnice pouzivam gnome-applet (ktery podle vseho vola gkb_xmmap), ale zrovna tak vse pohodlne funguje i z setxkbmap cz|us. Pouzivam Javu primo ze slacku, verze 1.4.2_01-b06. Zkus jeste prolezt archiv konference java.cz na javacentrum.sk. Myslim, ze tam mel nekdo podobny problem. Nebo zmen WM, popripade distro ;) (ale koukam, ze asi pouzivas tez slackware) m. PS: jsem rad, ze je pro tebe java super jazyk! Tez ji ho casto pouzivam. ;)
-cw
ale to se s novým prostředím nedá snad ani srovnávat co se týče pohodlnosti uživatelského prostředí. :)
Ale tam vůbec nešlo o to, že by musel měnit rozložení v Xorg na us
dočasně, šlo o to, že v xorg.conf
muselo být jako první uvedené us
rozložení, následované čímkoliv jiným. Pak vše funguje i na české, slovenské, či jiné klávesnici.
podlesh@censor:~$ java -version java version "1.5.0_11" Java(TM) 2 Runtime Environment, Standard Edition (build 1.5.0_11-b03) Java HotSpot(TM) Client VM (build 1.5.0_11-b03, mixed mode, sharing)
Tak, a máš v xorg.conf
na prvním místě us
rozložení nebo jiné?
podlesh@censor:~$ setxkbmap -print xkb_keymap { xkb_keycodes { include "xfree86+aliases(qwerty)" }; xkb_types { include "complete" }; xkb_compat { include "complete+ledscroll(group_lock)" }; xkb_symbols { include "pc(pc105)+us+cz:2+altwin(left_meta_win)+group(alt_shift_toggle)+level3(ralt_switch)" }; xkb_geometry { include "pc(pc105)" }; };
Chybu bych hledal spíš v nastavení X, takové problémy se občas stanou i s nativními aplikacemi (spíše s těmi hodně historickými).Vlastně tak mě napadá, že spíš s těmi proprietárními, co vznikly překompilováním toolu pro nějaký komerční UNIX. On Sun vlastně původně do JRE dal implementaci AWT určeno pro svoje CDE a byla to hrůza a děs. Celé GUI bylo až do 1.3 naprosto nepoužitelné.
V xorg.conf mám jen us
Takže viz výše. Mě to už přes rok funguje právě díky tomu, že mám v xorg.conf
nastaven layout klávesnice jako us,cz(qwerty),cz
.
Option "XkbLayout" "us,cz"
) nepomohly.
U mě byl problém v /etc/scim/global
. Řádek /SupportedUnicodeLocales = en_US.UTF-8
bylo potřeba změnit na /SupportedUnicodeLocales = cs_CZ.UTF-8,en_US.UTF-8
.
Třeba tato informace ještě někdy někomu pomůže.
Reference
Tiskni
Sdílej: