Byla vydána nová verze 8.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Opětovně se upozorňuje na blížící se zákaz algoritmu ssh-rsa kvůli možnému útoku na SHA-1.
Ako posunúť monitoring pomocou Zabbixu na vyššiu úroveň alebo "Čo nenájdete v out of the box inštalácii" odprezentuje séria Zabbix webinárov v slovenčine. Medzi témami nájdete napr. servisný strom, integráciu Openshift klastrov, monitoring SAP prostredia a iné.
Společnost Adobe oznámila, že končí s multiplatformním open source textovým editorem Brackets a jeho uživatelům doporučuje přechod na Visual Studio Code s rozšířením Brackets.
Google Chrome 89 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 89.0.4389.72 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Zdůraznit je nutno WebHID, WebNFC a Web Serial aneb možnost komunikace například s Raspberry Pi Pico nebo Stream Deck přímo z Chrome. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 47 bezpečnostních chyb.
Byla vydána verze 12.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí HTML, CSS a JavaScriptu Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 89, V8 na verzi 8.9 a Node.js na verzi 14.16. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.
Po zveřejnění informací o bezpečnostních chybách společně pojmenovaných BootHole v zavaděči GRUB 2 v červenci loňského roku se na bezpečnost zavádění a zvláště zavaděče GRUB 2 blíže podívala řada expertů. Dnes byly zveřejněny informace o nalezených bezpečnostních chybách (Ubuntu, Debian, Red Hat, SUSE, …).
Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 10.1 a Linux From Scratch 10.1 se systemd. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází s Glibc 2.33, Binutils 2.36.1 nebo Linuxem 5.10.17. Současně bylo oznámeno vydání verze 10.1 knih Beyond Linux From Scratch (BLFS) a Beyond Linux From Scratch se systemd.
Byla vydána beta verze multiplatformního vývojového prostředí Arduino IDE 2.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Arduino IDE 1.x je naprogramováno v Javě. Arduino IDE 2.x využívá Theia IDE a Electron.
iRed.team zveřejnil článek, jak si napsat vlastní bootloader. Autor k tomu používá NASM (Netwide Assembler).
Humble Bundle nabízí balík referenčních příruček z řady Pocket Reference od vydavatelství O'Reilly v digitální podobě bez DRM, a to za zvýhodněnou cenu aspoň 1-15 eur. Zaměřením jde především o unixové nástroje a programovací jazyky. Akce Humble Book Bundle: Pocket Reference Guides by O'Reilly trvá do 22. března.
Tak jsem si po dlouhý době nainstaloval javu, neb potřebuju jednu aplikaci psanou v tomhle "super" jazyce. Po milém překvapení, že už to nechodí nesnesitelně pomalu ale jenom šíleně pomalu ale nastal zásadní problém - při zapnuté české klávesnici nedostanu do žádnýho formuláře v programu znaky @#$%^, i když v Xkách jdou bez problémů napsat pomocí LAlt+znak.
Tak jsem zkusil nastavit v XF86configu us klávesnici a pak to fungovalo. Tak si říkám, fajn, zprovoznim přepínání klávesnice mezi cz/us a bude to v pohodě - ten program je matematickej takže k jeho ovládání potřebuju akorát čísla a ASCII znaky - ale to by to nebyla Java, aby to bylo tak jednoduchý. Ta mrcha totiž blokuje po přepnutí na us klávesnici ty samý znaky dál! (Klávesnice se přepne i pro javu, ale znaky @#$%^ nejdou napsat...)
Takže bych se chtěl zeptat, jestli někdo neví, jak zprovoznit psaní těchto znaků, aniž bych musel pokaždý editovat XF86config.
Pro úplnost dodávám že verze javy je 1.4.2. Program je MVT, ale stejně to (ne)funguje i v jinejch java-aplikacích
Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "Keyboard" EndSectionDale:
[mk@emdot ~]$ echo -e "$LC_ALL\n$LANG" cs_CZ csPro prepinani klavesnice pouzivam gnome-applet (ktery podle vseho vola gkb_xmmap), ale zrovna tak vse pohodlne funguje i z setxkbmap cz|us. Pouzivam Javu primo ze slacku, verze 1.4.2_01-b06. Zkus jeste prolezt archiv konference java.cz na javacentrum.sk. Myslim, ze tam mel nekdo podobny problem. Nebo zmen WM, popripade distro ;) (ale koukam, ze asi pouzivas tez slackware) m. PS: jsem rad, ze je pro tebe java super jazyk! Tez ji ho casto pouzivam. ;)
-cw
ale to se s novým prostředím nedá snad ani srovnávat co se týče pohodlnosti uživatelského prostředí. :)
Ale tam vůbec nešlo o to, že by musel měnit rozložení v Xorg na us
dočasně, šlo o to, že v xorg.conf
muselo být jako první uvedené us
rozložení, následované čímkoliv jiným. Pak vše funguje i na české, slovenské, či jiné klávesnici.
podlesh@censor:~$ java -version java version "1.5.0_11" Java(TM) 2 Runtime Environment, Standard Edition (build 1.5.0_11-b03) Java HotSpot(TM) Client VM (build 1.5.0_11-b03, mixed mode, sharing)
Tak, a máš v xorg.conf
na prvním místě us
rozložení nebo jiné?
podlesh@censor:~$ setxkbmap -print xkb_keymap { xkb_keycodes { include "xfree86+aliases(qwerty)" }; xkb_types { include "complete" }; xkb_compat { include "complete+ledscroll(group_lock)" }; xkb_symbols { include "pc(pc105)+us+cz:2+altwin(left_meta_win)+group(alt_shift_toggle)+level3(ralt_switch)" }; xkb_geometry { include "pc(pc105)" }; };
Chybu bych hledal spíš v nastavení X, takové problémy se občas stanou i s nativními aplikacemi (spíše s těmi hodně historickými).Vlastně tak mě napadá, že spíš s těmi proprietárními, co vznikly překompilováním toolu pro nějaký komerční UNIX. On Sun vlastně původně do JRE dal implementaci AWT určeno pro svoje CDE a byla to hrůza a děs. Celé GUI bylo až do 1.3 naprosto nepoužitelné.
V xorg.conf mám jen us
Takže viz výše. Mě to už přes rok funguje právě díky tomu, že mám v xorg.conf
nastaven layout klávesnice jako us,cz(qwerty),cz
.
Option "XkbLayout" "us,cz"
) nepomohly.
U mě byl problém v /etc/scim/global
. Řádek /SupportedUnicodeLocales = en_US.UTF-8
bylo potřeba změnit na /SupportedUnicodeLocales = cs_CZ.UTF-8,en_US.UTF-8
.
Třeba tato informace ještě někdy někomu pomůže.
Reference
Tiskni
Sdílej: