Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Dost dobře jsem nepochopil, co se vlastně děje. Instaloval jsem ISE WebPack do různých distribucí (Fedora, Mandrake, Ubuntu, ...), osobně používám plnou verzi ISE Foundation v Gentoo a po překonání počátečních problémů s knihovnami a proměnnou DISPLAY už vše fungovalo vždy tak jak má.
Ve chvíli, kdy se vám podaří spustit ten 300MB "skript", tak by se měl rozbalit archiv, který je obsažen se skriptem společně v jednom souboru. Po jeho rozbalení se automaticky spustí klikací instalace. Pokud se tak neděje, popište přesně co děláte a jaké dostáváte odezvy na vaše kroky. Určitě se to tu vyřeší;)
S instalací jako user do home zkušenosti nemám. Vždycky jsem to instaloval jako root pro všechny uživatele.
Tam kde jste podle vašeho popisu skončil by měl konečně začít instalovat. Dneska večer budu instalovat nový počítač, na který přijde i ISE. Budu si přitom dělat poznámky a zkusím sem pak hodit nějaké podrobnější HOWTO. Čekejte ho někdy v noci nebo zítra.
Tak jsem právě projel celou instalaci na FC4 a ISE WebPACK funguje opět bez problémů. Uznávám, že na Debianu se to bude asi trochu lišit, ale ne zas o tolik, protože jsem WebPACK stejným postupem kdysi nainstaloval i v Ubuntu.
Instalaci je třeba provádět v X, nejlépe jako root (pokud tedy chcete nainstalovat soft pro všechny uživatele).
export DISPLAY=:0
./WebPACK_71_fcfull_i.sh --keepJe docela pravděpodobné, že už teď neproběhne vše hladce a bude vám chybět nějaká knihovna. V tom případě se mrkněte na následující bod.
wpdl_all_lin.build
./setupPokud instalační skript nebo vlastní instalátor narazí na nesplněnou závislot, vypíše na konzoli jméno chybějící knihovny a skončí. Podle vaší distribuce tedy najděte správný balíček obsahující požadovanou knihovnu, nainstalujte jej a pokračujte další iterací;) V čerstvé instalaci FC4 bylo nutné doinstalovat následující knihovny:
xhost +což ale rozhodně nedoporučuji na počítači bez správně nastaveného firewallu.
source <instdir>/setting.sh isePokud bude WebPACK používán častěji a/nebo více uživateli, můžete nastavení proměnných přidat třeba do /etc/profile. A před spuštěním ISE nezapomeňte na nastavení DISPLAY. Bez něho se bohužel nespustí.
Nedá mi to, abych si na závěr trochu nezanadával. Linuxová verze Xilinx ISE (všechny varianty od free WebPACK až po Foundation za $1500 ročně) je ukázkový příklad toho, jak nemá aplikace vypadat. Závislost na jedné konkrétní distribuci (RHEL3) a jedné konkrétní verzi jádra (ovladače pro programovací kabely) jsou jenom špičkou ledovce. Nechápu například, proč je Linuxová verze pouze překompilovaná verze pro Windows s použitím non-free windows compatibility layer knihoven Wind/U. Uznávám, že Wine ještě pořád není na použitelné úrovni, ale nejde mi do hlavy, proč pro Linux prostě neupraví verzi pro Solaris, která mimochodem existuje déle než verze pro Windows.
To jsem se rozepsal. Doufám, že to alespoň někomu pomůže;)
Doufám, že to vyjde, protože jinak mě čeká koupě nového počítače s Win XP.
Držím palce, ať to vyjde. Osobně Xilinx ISE v Linuxu používám a nemám s ním nejmenší problémy. Kupovat kvůli tomuhle softu Windows je zbytečnost.
su -v X terminálu můžete spouštět X programy, protože se autorizační cookie vyexportoval automaticky, a těmi, které nemají, takže se to musí zařídit ručně a explicitně. Vyhledávání pam_xauth by mělo najít thread, kde je to popsáno, včetně dalších variant.
Tiskni
Sdílej: