Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Byla vydána nová verze 3.7 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 2.19 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Wine 8.0 bylo vydáno. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Tato verze dokončuje přechod na Portable Executable moduly a WoW64 (volání 64bitových knihoven ze 32bitových aplikací).
Jon Masters znovu oživil Linux Kernel Podcast, ve kterém shrnuje dění v e-mailových konferencích vývojářů jádra Linux za uplynulý týden. První díl nové řady (přepis) vyšel 21. ledna. Neslibuje ale vydání podle pevného harmonogramu. Podcast dříve vydával v letech 2009 a 2017.
Byla vydána nová verze 5.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu.
Byla vydána verze 1.22.0, tj. první stabilní verze nové řady 1.22, multiplatformního multimediálního frameworku GStreamer (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Dost dobře jsem nepochopil, co se vlastně děje. Instaloval jsem ISE WebPack do různých distribucí (Fedora, Mandrake, Ubuntu, ...), osobně používám plnou verzi ISE Foundation v Gentoo a po překonání počátečních problémů s knihovnami a proměnnou DISPLAY už vše fungovalo vždy tak jak má.
Ve chvíli, kdy se vám podaří spustit ten 300MB "skript", tak by se měl rozbalit archiv, který je obsažen se skriptem společně v jednom souboru. Po jeho rozbalení se automaticky spustí klikací instalace. Pokud se tak neděje, popište přesně co děláte a jaké dostáváte odezvy na vaše kroky. Určitě se to tu vyřeší;)
S instalací jako user do home zkušenosti nemám. Vždycky jsem to instaloval jako root pro všechny uživatele.
Tam kde jste podle vašeho popisu skončil by měl konečně začít instalovat. Dneska večer budu instalovat nový počítač, na který přijde i ISE. Budu si přitom dělat poznámky a zkusím sem pak hodit nějaké podrobnější HOWTO. Čekejte ho někdy v noci nebo zítra.
Tak jsem právě projel celou instalaci na FC4 a ISE WebPACK funguje opět bez problémů. Uznávám, že na Debianu se to bude asi trochu lišit, ale ne zas o tolik, protože jsem WebPACK stejným postupem kdysi nainstaloval i v Ubuntu.
Instalaci je třeba provádět v X, nejlépe jako root (pokud tedy chcete nainstalovat soft pro všechny uživatele).
export DISPLAY=:0
./WebPACK_71_fcfull_i.sh --keepJe docela pravděpodobné, že už teď neproběhne vše hladce a bude vám chybět nějaká knihovna. V tom případě se mrkněte na následující bod.
wpdl_all_lin.build
./setupPokud instalační skript nebo vlastní instalátor narazí na nesplněnou závislot, vypíše na konzoli jméno chybějící knihovny a skončí. Podle vaší distribuce tedy najděte správný balíček obsahující požadovanou knihovnu, nainstalujte jej a pokračujte další iterací;) V čerstvé instalaci FC4 bylo nutné doinstalovat následující knihovny:
xhost +což ale rozhodně nedoporučuji na počítači bez správně nastaveného firewallu.
source <instdir>/setting.sh isePokud bude WebPACK používán častěji a/nebo více uživateli, můžete nastavení proměnných přidat třeba do /etc/profile. A před spuštěním ISE nezapomeňte na nastavení DISPLAY. Bez něho se bohužel nespustí.
Nedá mi to, abych si na závěr trochu nezanadával. Linuxová verze Xilinx ISE (všechny varianty od free WebPACK až po Foundation za $1500 ročně) je ukázkový příklad toho, jak nemá aplikace vypadat. Závislost na jedné konkrétní distribuci (RHEL3) a jedné konkrétní verzi jádra (ovladače pro programovací kabely) jsou jenom špičkou ledovce. Nechápu například, proč je Linuxová verze pouze překompilovaná verze pro Windows s použitím non-free windows compatibility layer knihoven Wind/U. Uznávám, že Wine ještě pořád není na použitelné úrovni, ale nejde mi do hlavy, proč pro Linux prostě neupraví verzi pro Solaris, která mimochodem existuje déle než verze pro Windows.
To jsem se rozepsal. Doufám, že to alespoň někomu pomůže;)
Doufám, že to vyjde, protože jinak mě čeká koupě nového počítače s Win XP.
Držím palce, ať to vyjde. Osobně Xilinx ISE v Linuxu používám a nemám s ním nejmenší problémy. Kupovat kvůli tomuhle softu Windows je zbytečnost.
su -v X terminálu můžete spouštět X programy, protože se autorizační cookie vyexportoval automaticky, a těmi, které nemají, takže se to musí zařídit ručně a explicitně. Vyhledávání pam_xauth by mělo najít thread, kde je to popsáno, včetně dalších variant.
Tiskni
Sdílej: