Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
complete -W "link addr route rule neigh tunnel maddr mroute monitor xfrm" ippokud by to mělo být trochu chytřejší, potřebuješ funkci, která nastaví pole COMPREPLY
complete_ip () { COMPREPLY=(link addr route rule neigh tunnel maddr mroute monitor xfrm) } complete -F complete_ip ipV bash(1) a zdrojáku bash completion se dozvíš jak tu funkci napsat.
ip route help
nebo ip xfrm policy help
aby bylo jasne, ze syntaxe prikazu ip
je dosti slozita. Pokud navic chcete, aby to umelo doplnovat napr. seznam dostupnych zarizeni po uvedeni klicoveho slova dev
, pak pribude dalsi uroven slozitosti.
Tady muzete zkusit muj vytvor za vcerejsi vecer: iproute. Ulozte tento skript do adresare /etc/bash_completion.d/. Mozna vam to k necemu bude.
ROUTES=$( ip route list | grep '^[0-9]' | sed 's/^\([0-9.-]*\) .*/\1/' ) COMPREPLY=( $(compgen -W "$ROUTES $TYPE" -- $last) )Veci bez lomitek funguji jak maji... Radek
completion -o filenames -F _iproute ip
odstrante -o filenames
.
Vysvetleni: bash si spravne pamatuje COMPREPLY (to muzete overit napr. tak, ze napisite prvni cislici adresy/masky/route a zmacknete TAB az potom - tentokrat bash zobrazi vsechno spravne), ale pro zobrazeni seznamu moznych pokracovani vyuziva knihovnu readline, ktera s option filenames
necha jen cast po poslednim /. Zase bez -o filenames
nebude spravne fungovat doplnovani nazvu souboru v ip monitor file
: po doplneni nazvu adresare to vypise jednu mezeru navic.
PS. Byl bych rad, kdybyste mi pak ukazal vysledek.
Tiskni
Sdílej: