I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
complete -W "link addr route rule neigh tunnel maddr mroute monitor xfrm" ippokud by to mělo být trochu chytřejší, potřebuješ funkci, která nastaví pole COMPREPLY
complete_ip () { COMPREPLY=(link addr route rule neigh tunnel maddr mroute monitor xfrm) } complete -F complete_ip ipV bash(1) a zdrojáku bash completion se dozvíš jak tu funkci napsat.
ip route help
nebo ip xfrm policy help
aby bylo jasne, ze syntaxe prikazu ip
je dosti slozita. Pokud navic chcete, aby to umelo doplnovat napr. seznam dostupnych zarizeni po uvedeni klicoveho slova dev
, pak pribude dalsi uroven slozitosti.
Tady muzete zkusit muj vytvor za vcerejsi vecer: iproute. Ulozte tento skript do adresare /etc/bash_completion.d/. Mozna vam to k necemu bude.
ROUTES=$( ip route list | grep '^[0-9]' | sed 's/^\([0-9.-]*\) .*/\1/' ) COMPREPLY=( $(compgen -W "$ROUTES $TYPE" -- $last) )Veci bez lomitek funguji jak maji... Radek
completion -o filenames -F _iproute ip
odstrante -o filenames
.
Vysvetleni: bash si spravne pamatuje COMPREPLY (to muzete overit napr. tak, ze napisite prvni cislici adresy/masky/route a zmacknete TAB az potom - tentokrat bash zobrazi vsechno spravne), ale pro zobrazeni seznamu moznych pokracovani vyuziva knihovnu readline, ktera s option filenames
necha jen cast po poslednim /. Zase bez -o filenames
nebude spravne fungovat doplnovani nazvu souboru v ip monitor file
: po doplneni nazvu adresare to vypise jednu mezeru navic.
PS. Byl bych rad, kdybyste mi pak ukazal vysledek.
Tiskni
Sdílej: