Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.1 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.2. Podrobný přehled novinek a vylepšení na Linux Kernel Newbies nebo LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna.
Debian dnes slaví 33 let. Ian Murdock oznámil vydání "Debian Linux Release" 16. srpna 1993.
Probíhá hlasování o používání LLM při vývoji Debianu. Vývojáři Debianu mají na výběr 9 možností (návrhy A až H a žádný z nich).
Omarchy je linuxová distribuce s dlaždicovým správcem oken Hyprland. Založena je na Arch Linuxu. Vydána byla v nové major verzi 4.0.0 - The Quattro Release. Videopředstavení na YouTube. Celý desktop shell byl přepsán do Quickshellu. Přidána byla podpora pluginů.
Francouzská Ústavní rada zamítla zákaz používání sociálních sítí dětem mladším 15 let. Francouzská obdoba ústavního soudu uvedla, že opatření představuje nepřiměřený zásah do svobody projevu. Francouzský parlament zákaz schválil na konci července, začít platit měl od září. Šlo o první zákaz sociálních sítí pro děti v Evropě. Členové Ústavní rady se domnívají, že ustanovení „představuje zásah, který není přiměřený, nezbytný ani
… více »Open-source trackball Ploopy Adept má novou verzi nazvanou A+. Stále jde o symetrický desktopový trackball s šasi z 3D tiskárny a firmwarem QMK. Novinkami jsou dvojice tlačítek, jimiž půjde také otáčet, a volitelná opěrka ruky. Funkcionalita firmwaru je rozšířena o gesta, vrstvy a možnost konfigurace za běhu. Schémata a kód jsou jako obvykle na GitHubu. A+ půjde předobjednat za 99 CAD (bez dopravy a cla/DPH).
Prusa Research představil nové modely svých 3D tiskáren: Prusa XL+, CORE One+ (Gen 2) a CORE One L+.
Crown je multiplatformní open source herní engine. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT a GPLv3+. Byla vydána nová verze 0.64. Vyzkoušet lze online demo.
NVIDIA na konci ledna vydala v beta verzi nativního linuxového klienta své cloudové herní služby GeForce NOW. Včera oznámila ukončení beta verze a oficiální podporu Linuxu.
Byla vydána nová verze 3.5.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 33 zranitelností.
Při ochočování Archu jsem se dnes konečně dostal k nastavení připojení k internetu přes CDMA. Myslel jsem, že to půjde bez problémů, ale nakonec to zas tak snadné nebylo;)
Takže jsem vzal své konfiguráky, které používám ve všech distribucích a cdma funguje. Takže v nich asi problém nebude, tak s nima vás ani otravovat nebudu.
Modem byl v pořádku detekován, všechno podle různých návodů bylo v pořádku. Tak jsem zadal pppd call cdma, a světe div se, modem se rozsvitil a nabehla tam taková ikonka spojených počítačů - prostě to vypadalo, že je vše v pořádku. Ale počítač k internetu připojen není. Tak jsem zkusil ping a nic. Ani DNS nehlásí žádnou odezvu. Překontroloval jsem /etc/resolv.conf, ale vše bylo v pořádku.
Říkal jsem si, že teda asi bude něco špatně nastavené v nějakém konfiguráku, ale protože se v Arch zatím až tak moc nevyznám, nevím, co by to mělo být. Překvapilo mě, že v /etc/ppp/ byly nějaké konfiguráky, ale nevím, jestli mají vliv na toto připojení. Odkaz tady a tady. A radši i rc.conf
nameserver 213.xxx.xxx.blapouzivam napr. pppd call edge a pppd call gprs a ide to v pohode alebo by som pozrel na http://wiki.archlinux.org hore je polozka all entries a tam su navody priamo na archlinux, riesili sa tam rozne veci a v tom tvojom rc.conf ma zarazilo akurat to ze v riadku demonov mas
!hotplugpouzivam namiesto hotplug system hwd od archu, ale este som nevidel, zeby niekto nepouzival ani hotplug ani hwd (aj ked mozno to nerobi problem) cize tam mam
hwd network netfs........atd....hwd alebo hotplug musi byt v demonoch pred netwok a dalsimi napr
syslog-ng hwd network netfsinak mi napr nenajede sietovka ako zamenit hotplug za hwd je mozne najst na www.linuxos.sk v sekcii serialy, kde vysli clanky o Arch linuxe alebo po anglicky na http://wiki.archlinux.org
Tiskni
Sdílej: