abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Komunita

    Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (24%)
     (22%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (4%)
     (4%)
     (33%)
    Celkem 49 hlasů
     Komentářů: 9, poslední dnes 15:56
    Rozcestník

    Dotaz: Jaký filesystém na flashdisk s OpenWrt

    Jiří Němec avatar 11.1.2006 14:07 Jiří Němec | skóre: 22 | blog: BluPix | Horní Smrčné
    Jaký filesystém na flashdisk s OpenWrt
    Přečteno: 1276×
    Zdravím.

    Nedávno jsem si pořídil ASUS WL-500g Deluxe a přestaly mi stačit ty 4MB paměti. Tak jsem si pořídil 256MB usb flashdisk. Nyní řeším jaký souborový systém tam dám. Původně jsem doufal, že tam dostanu jffs2, ale to prý jde dostat pouze na jakési mtd zařízení.

    Většina věcí tam bude uložena natrvalo a nebude se s tím hýbat, ale rád bych tam měl jabber server a nějakou databázi nejspíše sqlite, kam se budou zaznamenávat různé statistiky o běhu, přenosech (zápis každých 5 minut) a nějaké články a komentáře. Nějak moc náročné to asi nebude, ale přeci jenom radši používám databázi, než soubory.

    K tomuto použití asi není ta flashka moc navrhnuta a bojím, se, že to sqlite bude stále zapisovat na stejné místo a tak brzy odejde. Jaký souborový systém tam mám dat? Nevíte o něčem ve stylu jffs?

    Další řešení by asi bylo uložení databáze do tmpfs a občas to zazálohovat, ale to mi nepřijde jako to nejlepší řešení (spotřeba paměti).
    Spock: "Logic, logic, logic. Logic is the beginning of wisdom, not the end.

    Odpovědi

    11.1.2006 15:15 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký filesystém na flashdisk s OpenWrt
    To je nějaká routerofirewallová linuxová wifikrabička s usbčkem? Jak dlouho vydrží flash paměť, to nevím, ale pevné disky vydrží dlouho a ani v externím usb provedení napájeném ze sběrnice už nejsou moc drahé. Třeba zde. A nebo by mohla posloužit takováto krabička na 3,5" disk.
    Jiří Němec avatar 11.1.2006 15:42 Jiří Němec | skóre: 22 | blog: BluPix | Horní Smrčné
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký filesystém na flashdisk s OpenWrt
    Ty ceny nejsou nějak moc zázračné. Asi 2 roky zpátky jsem si kupoval 40 GB 2.5" disk a k tomu rámeček s redukcí na usb 2.0 za skoro stejné peníze. Navíc mi nejde o fileserver, až takový výkon ten 200MHz broadcom procesor nemá. K tomu je určen trochu vyšší model něco 700. Tohle celé stálo méně než ten disk.

    Navíc se mi nechce řešit napájení dalšího zařízení, protože to celé zařízení je napájeno 10W zdrojem a tak to disk neutáhne (ten má při rozjezdu 5W, což je dvojnásobek toho, co oficiálně zvládne usb).

    Opravdu hledám nějaký slušný filesystém na tu flashku. Normální disk k tomu připojovat nehodlám.
    Spock: "Logic, logic, logic. Logic is the beginning of wisdom, not the end.
    11.1.2006 16:22 magla | skóre: 10 | blog: Info | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký filesystém na flashdisk s OpenWrt
    pro podobnou situaci pouzivam ext3. Mam tam predposledni firmware od olega.
    Linux BFU
    Jiří Němec avatar 11.1.2006 17:37 Jiří Němec | skóre: 22 | blog: BluPix | Horní Smrčné
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký filesystém na flashdisk s OpenWrt
    Našel jsem někde způsob jak připojit jffs2 soubor na normální počítač. Nešel by nějak tak připojit ten flashdisk?

    Postup je takhle:
    # modprobe loop
    # modprobe mtdblock
    # losetup /dev/loop0 /path/to/imagefile.jffs2
    # insmod blkmtd erasesz=256 device=/dev/loop0
    # mount -t jffs2 /dev/mtdblock0 /mnt
    
    Takže nyní potřebuji zjistit jak naformátuji ten flashdisk a kde vezmu ten modul blkmtd.
    Spock: "Logic, logic, logic. Logic is the beginning of wisdom, not the end.
    11.1.2006 21:38 magla | skóre: 10 | blog: Info | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký filesystém na flashdisk s OpenWrt
    zkus tento link, jsou tam nejaky tutorialy

    zdar

    http://www.macsat.com/macsat/
    Linux BFU
    Jiří Němec avatar 15.1.2006 02:28 Jiří Němec | skóre: 22 | blog: BluPix | Horní Smrčné
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký filesystém na flashdisk s OpenWrt
    Takže takto jsem to nakonec takto vyřešil.

    Prvně je potřeba vyprázdnit flashku, zapsat tam nějaký jffs2 image, nebo pomocí mkfs.jffs2 vytvořit image a pak už jen:

    # insmod /lib/modules/2.4.30/blkmtd.o erasesz=256 device=/dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/disc

    -- emulace mtd zarizeni, vytvoří /dev/mtdblock/5

    # mount -t jffs2 /dev/mtdblock/5 /mnt/

    -- a to se už dá normálně připojit

    Nejtěžší bylo získat ten modul blkmtd.
    Spock: "Logic, logic, logic. Logic is the beginning of wisdom, not the end.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.