Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
/etc/hosts
řádek:
127.0.0.1 localhost.localdomain localhostna
127.0.0.1 localhost.localdomain localhost stanicePokud budeš mít problémy s právy, zkus bootovat s parametry
init=/bin/bash rw
a uprav ten soubor třeba pomocí editoru nano
.
sudo root password
. Já to dělám asi tahle sudo apt-get install mc
, potom jen password
a je to. Nakonec by ale mělo stačit jestli se teď nepletu sudo netconfig
, ten je snad všude, teda ve Slackware určitě.
sudo command parameters
. Po zadani prikazu si system vypyta heslo, ktore je v Ubuntu defaultne heslo prveho uzivatela vytvoreneho pri isntalacii. Na fore Ubuntu sa vsak obcas najdu hlasky o tom, ze sudo nefunguje (asi jednemu z miliona), tak odporucam hladat tam.
sudo
pro úpravy systému není potřeba. Stačí napsat su -
a zadat heslo roota. Pokud jej neznáte, je třeba získat nějak práva roota a heslo nastavit příkazem passwd
.
su
nejde pouzit. Samozrejme sa da odomknut, ale zatial som neprisiel na jediny dovod, preco by som tak mal robit. (A to sa snazim vsetko konfigurovat rucne.) Vyhody (aj nevyhody) pouzivania sudo
sa daju najst na Ubuntu wiki. Myslim ze popis dovodov preco pouzivat sudo a nie su je celkom rozumny.
sudo
samotné není zárukou bezpečnosti. Nemyslím si ale, že by povolení účtu root
pošlapávalo myšlenky nějaké distribuce.
/etc/hosts
alla
127.0.0.1 localhost.localdomain localhost tvoje_hostname
Tiskni
Sdílej: