V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
1.) Ako spravit aby mi fungovali disky/particie ? asi ich treba namountovat ale ako ??? --> ak mi poradite ako namountovat :), tak ako spravit aby sa dalo na tie disky zapisovat a citat aj pod obycajnym userom?Skusil som spustit bash a tam napisat "mc", no neslo to
2.)preco mi nejde Midnight Commander ? je tam nejaka ina nahrada za Mc, kedze prikazy neovladam ?V Mandrive bolo nieco ako Mandriva Control Center, nieco ako vo Windowse ako Ovladacie panely... v FC som nic take nenasiel,
3.)kde to mam hladat?Toto su moje prve problemy, bude ich strasne vela, ked ma zase neomrzi linux, takze ak by bola nejaka dobra dusa, ktora by mi pomahala,poskytnem ICQ... lebo pisanie na forum nemusi mat stale odozvu. Dakujem za odpovede.. P.S. zatial som nenasiel nejaku !super! stranku ktora je vyhradne venovana Fedore a je v sk/cz..
Jinak je toho taky hodne v navodech (konkretne clanek Na co se casto ptame: /etc/fstab).
Nebo se podivej primo do manualove stranky prikazu mount
(napis v konzoli man mount
).
mount /dev/hdc1 /mnt/hdc1 -t vfat
/dev/hdc1 /mnt/hdc1 -t vfat
a podobne dosadzoval za hdc1 aj ine ako hda,hdb a stale pisalo
mount point /mnt/hdc1 does not existalebo Pristup odmientuty ... z man mount som vela nevycital.. Ten Control Center som fakt nenasiel, zeby tam nieco take vobec nebolo :-O ? No a s tym MC, to uz vobec neviem ako nainstalovat :-/
Kdyz chces namountovat disk, tak musis mit vytvoreny cilovy adresar (napriklad /mnt/disk1) a pak pouzit prikaz mount -t vfat /dev/hda[cislo oddilu] /mnt/disk1
isiel som do FC ako root a spustal prikazyjses trouba nebo co? precti simount /dev/hdc1 /mnt/hdc1 -t vfat
a podobne dosadzoval za hdc1 aj ine ako hda,hdb a stale pisalo/dev/hdc1 /mnt/hdc1 -t vfat
mount point /mnt/hdc1 does not existalebo Pristup odmientuty ...
man fstab
a jinak to napis do fstabu, a nezapomen si zjistit ktere zarizeni je ktere...
mount point /mnt/hdc1 does not exist
mkdir /mnt/hdc1
Nechceš raději zkusit Suse? To má svůj nastavovací Yast, který je (údajně) na vyšší úrovni, nežli mcc.
Tiskni
Sdílej: