abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.9 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Z novinek lze vypíchnout podporu hybridní post-kvantové výměny klíčů založené na FIPS 203 ML-KEM (Module-Lattice Key Enapsulation mechanism) v kombinaci s X25519 ECDH, tj. nový výchozí algoritmus "mlkem768x25519-sha256". Počátkem roku 2025 bude z OpenSSH odstraněna podpora DSA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:33 | Nová verze

    Interaktivní monitor zdrojů btop++, tj. C++ verze a pokračování monitorů bashtop a bpytop, byl vydán v nové verzi 1.4.0. Přináší podporu monitorování Intel GPU a NetBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 9. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Qualcomm se v minulých dnech obrátil s nabídkou na převzetí na konkurenční firmu Intel, která nyní prochází jednou ze svých největších krizí. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. Tržní hodnota Intelu se nyní pohybuje kolem 87 miliard amerických dolarů. Tržní hodnota firmy Qualcomm se pohybuje kolem 185 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    21.9. 04:44 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Ubuntu 24.10 s kódovým názvem Oracular Oriole. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 24.10 mělo vyjít 10. října 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.9. 18:33 | Zajímavý projekt

    Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    19.9. 16:11 | Nová verze

    Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 11:11 | IT novinky

    MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    19.9. 09:33 | IT novinky

    Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...

    31.1.2006 13:27 Jary | skóre: 30 | blog: Jary má blog | Dům
    ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Přečteno: 437×
    Líbí se mi notebook ASUS A3AC 8017 třeba z obchodu MEGAOBCHOD.cz nebo z Optima.cz
    • Rád bych věděl, jak bude spolupracovat s Linuxem a podobnými systémy.
    • Zajímal názor na display. Tedy na kvalitu barev, a kontrast.
    • Jakou má výdrž provozu z baterie? Píšou tam max. 4 hodiny. Je to tak? Na to že to je Centrino se mi to nezdá být mnoho, ale ten disk s 5k4 RPM si trochu energie asi taky ukousne.
    • Nějaké další názory a problémy.
    Možná by mi mohl pomoct, nebo ještě víc zamotat hlavu, tip na podobný NB jiné značky. Ale 28kKč je limit.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky. GitHub

    Odpovědi

    3.2.2006 15:49 Akbyr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Presne stejna otazka by zajimala i me... Jakekoli zkusenosti s timto notebookem rovnez uvitam.

    Take by me zajimaly zkusenosti s grafikou GMA 900, podpora pod Linuxem, apod...

    Diky.
    7.2.2006 12:46 tirox
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    asus a3ac-8017 vypada vcelku vybavene co se tyka rozhrani a sxga+ rozliseni je take bezva. nenasli jste prosim na nej nekde na netu nejakou recenzi nebo alespon diskuzi k nemu (nic neni ani na asusforum.com :(

    dekuji tirox

    tirox(strudl)atlas.cz
    7.2.2006 15:31 Jary | skóre: 30 | blog: Jary má blog | Dům
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    V časovém horizontu asi jednoho týdne se na ten NB půjdu mrknout a vemu si s sebou nějaké LiveCD, takže doufám, že mi to dovolí vyzkoušet. Jinak asi budu muset kupovat zajíce v pytli.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky. GitHub
    18.2.2006 21:07 honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Na asus A3AC jsem zkousel instalovat Fedoru 4, nicmene tam se mi nepodarilo zprovoznit grafiku, i kdyz jsem se prilis nesnazil (stahl jsem si ovladace z intelackejch, to ale nepomohlo). Mandriva 2006 zvladla intel 915 chipset v pohode v rozliseni 1280*1024 1440*1050 mi nefunguje. Integrovana webcamera nema pro Linux ovladace, resp.na ovladacich se pracuje, ale jeste nejsou k dispozici. Ano, vydrz na baterie je bohuzel slabsi, odpovida to tak tem 3-4 hodinam. Ale jinak si myslim, ze pomer cena/vykon je vice nez slusny.
    14.3.2006 11:30 Jan Sonnek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Nezkosel nekdo kompilvat jadro, nejsou tam ovladace pro tuto grafiku ? A nepodarilo se to uz nekomu rozchodit tu Fedoru ? Dekuju
    14.3.2006 17:34 Akbyr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Uz nejakou chvili mam tento stroj doma, zatim si s nim po vecerech hraju a instaluju a vyladuju... Mam na nem Ubuntu Breezy Badger, bezi bezvadne, nicmene dnes hodlam upgradovat na Dapper, prave kvuli podpore.

    Grafiku 1400x1050 se mi podarilo rozchodit s programkem 855resolution (resp. 915resolution - zalezi na distribuci, ci to obsahuje, a jde to take vygooglit). Pouziti je u toho nebo lze dohledat.

    Upgradovat budu hlavne kvuli podpore zvuku - je treba Alsu 1.0.10 (coz ze staje Ubuntu ma az Dapper).

    Problemy mam ale s modemem - ten by se mi misty hodne siknul, ale k tomu jaksi nemam ovladace - rozjel jste ho nekdo??

    Dalsi veci jako webkameru, apod. zatim nepotrebuju, ale ovladace netrpelive vyhlizim.
    29.3.2006 02:39 xhonzax | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Mohli byste prosim shrnout, co funguje (jde rozchodit) a co ne?

    Diky - taky o tomto stroji uvazuji.

    Honza
    15.4.2006 13:06 Jakub
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Msm ten pocitac nekolik tydnu. System SuSE 10.0. Predtim jsem mel pocitac vzdy se systemem windows, takze s tim trosicku bojuju, protoze to je ma prvni linuxova zkusenost.

    Jinak veci, ktere funguji hned: * zakladni veci jako CPU, chipset, DVD, RAM * nabijeni baterky a speedstep * ethernet * zvukovka

    Ktere bylo treba rozchodit: * zvukovka neumi podporu externich reproduktoru, bylo treba nainstalovat ovladace ALSA a trochu tunit * wifi, ovladave ipw2200 a trochu tuneni * display 1400x1050, 855resolution, ktery je soucasti SuSE funguje spolehlive

    Veci, ktere me zatim nezajimali: * PCMCIA * externi monitor * S video * S/PDIF * ctecka pametovych karet

    Veci, ktere me zajimali, ale (zatim) nejdou: * Hotkeys, to by melo jit, ale nepodarilo by se mi to * ACPI (sleep atd), to by take melo nakonec aspon castecne fungovat * webkamera - ta nejde a basta, nekdo pise ovladace asi rok, ale treba se mu o nepovede, treba to bude trvat tri roky, zatim pry umeji snapshot, ale ne streaming video.

    No vlastne budu rad, kdyz by nekdo vedel, jak rozchodit cokoliv z veci, ktere mi nefunguji.

    Pokud ma clovek penize na nakup notebooku v cene tohohle kousku, tak bych ho rozhodne koupil. Ten 1400x1050 displej je uplna nadhera. Na muj vkus je to velice vykonna masina (doted Celeron M 1.3,512MB a Athlon XP 1700+,1GB). 60 GB disk je tez parada. A poprve v zivote DVD) Dva roky zaruky pro pravnicke osoby. V tyhle konfiguraci IBM nebo DELL, no tak na to nemam love a ACER fakt nechci, brr.

    Preju hodne stesti.
    15.4.2006 14:13 pp_jj | skóre: 8 | blog: kdysi jsem tu psal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Taky uvazuju o koupi tohoto kousku. Jen by me zajimalo,jak dlouho vydrzi baterka. Pisou tam 4 hodiny, ale tomu moc neverim.
    Best viewed in Mozilla Explorer.
    21.4.2006 22:39 Jary | skóre: 30 | blog: Jary má blog | Dům
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Právě jsem to vyzkoušel. Mám ho asi 1 měsíc a baterie při práci s VIM a WEBem, hudbě z integr. repráčků a plným jasem displaye vydrží asi 2hod. To se mi zdá ale nějak málo. Myslím, že by to mělo být aspoň 3h.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky. GitHub
    25.4.2006 17:48 pp_jj | skóre: 8 | blog: kdysi jsem tu psal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Hm, tak nic. 2 hodiny je opravdu málo. Kdyby vydržel aspoń 3, hned bych pro něj šel...

    :-(
    Best viewed in Mozilla Explorer.
    27.4.2006 09:12 Jary | skóre: 30 | blog: Jary má blog | Dům
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...

    Jedna známá má A3AC s 1024x768 displayem a všiml jsem si, že jí to jednou ve Windows ukazovalo 3h 50min do vybití. Používala tam asi Power4Gear. Asi se jí zeptám, jak dlouho jí to asi obvykle vydrží.

    Já nevím, jestli mám správně nakonfigurováno jádro a jestli bych neměl nahrát některé moduly (cpufreq?) aby mi to vydrželo déle. 2h je opravdu dost málo. Teď není moc času na zkoušení. Blíží se konec semestru ):

    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky. GitHub
    27.4.2006 17:52 pp_jj | skóre: 8 | blog: kdysi jsem tu psal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    ve Windows ukazovalo 3h 50min

    Windowsimu ukazovani bych moc neveril, je docela zavadejici. Ale to mozna linuxove taky. Chce to proste stopnout, za jakou dobu se NB sam vypne.
    Best viewed in Mozilla Explorer.
    21.4.2006 07:27 micke | skóre: 1 | Karlovy Vary/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Mam podobny stroj A3Ac a nepodarilo se mi na SU10.0 rozjet externi vystup zvukovny, zkousel jsem kde co, co prosim znamena 'trochu tunit' ?
    V nouzi poznáš nouzi.
    25.4.2006 17:40 Jakub
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Jsem pako, protoze jsem si nedelal poradne poznamky, nemuzu najit, jak se mi to tehdy podarilo. Radu poskytnul google. Ani si uz nevzpominam, jestli jsem neco instaloval nebo jsem pouze menil konfigurak te ALSY.
    14.3.2006 17:37 Akbyr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Jo, a co se podpory chipsetu v jadre tyka - neco tam je. S tim jsem ale jeste neexperimentoval.
    15.4.2006 15:33 geoRG77
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Ctecka SD karet mi jede v pohode v Ubuntu 6.06 Dapper Drake, viz: http://techsupport.sk/asus/forum/viewtopic.php?p=1166
    22.4.2006 08:55 Jary | skóre: 30 | blog: Jary má blog | Dům
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Zajímalo by mě, které moduly jsou potřeba aby mi ta čtečka fungovala. Můžeš sem poslat výpis lsmod? Díky.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky. GitHub
    22.4.2006 09:13 Jary | skóre: 30 | blog: Jary má blog | Dům
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    • Display s velkým rozlišením se opravdu hodí, ale barvy a pozorovací úhly nejsou moc dobré. Display je matný a když se tak koukám po NB s lesklým povrchem, říkám si, že je to škoda.
    • Víko je asi z plastu a často se mi stává, že když ho otevřu po přenosu, tak je display špinavý asi od hrany pod mezerníkem a i od kláves, takže se bojím, že se mi brzo poškrábe.
    • Tak nějak mi funguje suspend to RAM. Při probuzení musím zapnout podsvícení displaye pomocí vbetool, nebo pomocí přepnutí terminál <-> X a změnou jasu. Používám parametry jádra (2.6.16-gentoo-r1) acpi_sleep=s3_mode,s3_bios.
    • NB má opravdu vypečeně ): proházené klávesy: Fn, Ctrl, Win, Alt, Menu
    • Chybí mi diody u eth zásuvky.
    • Touchpad má pouze dvě tlačítka, ale pomocí synaptic čehosi pravý dolní roh touchpadu funguje jako pravé tlačítko a pravý horní roh jako levé tlačítko.
    • Akcelerovaná grafika mi jede s Xorg 7.0.0
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky. GitHub
    25.4.2006 19:57 Akbyr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Rozjela se nam tu paradni diskuze, bezva :-)

    Podarilo se nekomu rozjet na Ubuntu Dapper uspavani na disk? Uspavani do RAMky mi bezelo bez problemu rovnou, ale na ten disk to furt aksi nejde... Musel jste nekdo nekde neco specialniho nastavit?
    25.4.2006 21:30 vackar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Prosim, pokud se nekomu podarilo rozchodit vystup zvukarny na externi repro napiste mi prosim jak.. Marne se o to uz dobu pokousim. Dik
    27.4.2006 09:06 Jary | skóre: 30 | blog: Jary má blog | Dům
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Jen tak, že si zvuk pouštím přes zdířku, která má hlasitost ovládanou jezdcem Surround. Front přitom ztlumím. Toto řešení se mi ale nelíbí, takže kdyby někdo věděl, nechť se podělí.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky. GitHub
    16.10.2006 20:20 jakub
    Rozbalit Rozbalit vše externi vystup zvukarny asus a3ac
    reseni externiho vystupu ze zvukovky je na mnoha internetovych strankach napriklad: http://leufke.info/linux/asus/

    trochu jsem se potil s hotkeys. dejte si na to bacha, kdyz rozjedete modul i daemon, tak to najednou zacne neustale logovat nejaky nesmysly na harddisk, takze jednak je pocitac pomaly a jednak to dovede klidne o hodinu driv vycucat baterku. tak na to si dejte bacha. ale reseni se zas snadno najde na internetu.

    webkamera asi nikdy nepujde. pozor oproti bisonCam, ktery pouzivaji snad ve vsech ostatnich modelech od asusu, tenhle ma nejakej dmax vyrobek. a myslim, ze to je uplne zabity, to podle me nikdy nikdo nerozchodi. protoze jedine majitele techto modelu by to vyuzili. navic podle mych zkusenosti tahle kamerka nefunguje ani moc s originalnimi ovladaci ve windowsu. nikdy se mi nepodarilo zadne video nahrat a Skype ji zcela ignoruje. Fakt divny je, ze i ve starsim kousku, co jsem mel A3N i v novejsim a3fc??? (nejsem si jit) je ten bisoncam. tak nevim, proc tady je tenhle sunt. no nic

    jak snadno jste rozchodili tu ctecku SD karet?

    co ty SD karty? nekdo to ozivil?
    4.5.2006 09:05 Karel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Zdravim vsechny, snazim se ted nejakej notebook vybrat, uz mi z toho jde hlava kolem. Tenhle vypada dobre, jen se chci zeptat, zda je ta vydrz opravdu jen 2 hodiny. To je dost malo, nebylo to nekdy, v pripade nizsi zateze (pri nizsi frekveci procesoru), vic? A taky kolik vazi? Vsude uvadeji 2.8 kg, ale asus ma tendence uvadet vahu bez dvd mechaniky a podobne. Pripadne muzete nekdo strucne napsat, jestli je to dobra volba (spolehlivost), pripadne co Vas na nem stve. Diky za odpoved. Karel
    4.5.2006 11:46 Akbyr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ASUS A3AC 8017 & Linux, ...
    Pri vyberu mi z toho uz sla hlava taky kolem :-) Vaha meho kousku je 2.9 kg se vsim, co v nem je (mechanika vytahovat nejde, a s baterkou). Co se vydrze tyka, indikator ve Windows mi v nabitem stavu hlasi 2:30 minut, v Linuxu taky tak nejak. V realnem case jsem to snad ale jeste netestoval, ale rekl bych, ze to zvladne i o neco malo vic. Uprimne ale timto zrovna nadsen nejsem, vzhledem k tomu, ze v tomto mi nezbylo nez verit katalogovym optimistickym udajum.

    Zaverem, celkove jsem spokojen, pracuju na nem a nepozoruju nic, co by me rozcilovalo.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.