Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Trest za nějaký odporný čin to bude, odinstaloval jsem Windows…
Filmy typu Ospalá díra Tima Burtona, nebo Se7en taky dělají svoje.
No a když mě nestraší zrovna šest svchost.exe
, tak 100% zabere, když si náhodou přečtu první odstavec tohoto článku o úžasném Microsoftím shellu Monad (čti vykradený BASH) serveru Connect!:
Název MONAD (řecký výraz pro jedinečný) pochází z filosofického směru zvaného monadismus. Idea monadismu je v prosté myšlence, že svět je agregací jednoduchých substancí, nejmenších elementů zvaných monady. Touto myšlenkou se inspiroval vývojový tým firmy Microsoft při tvorbě nové příkazové řádky.
To je do skvělých marketingových keců zabalené, že Microsoft vykradl základní myšlenku Unixu, že programy by měly dělat jen jednu věc a tu dělat dobře. Bill zase dostane plusový puntík za to, jaký je vizionář. Před nějakou dobou jsem si o tom stahoval i nějaké video. Bohužel v polovině toho videa panu prezentátorovi Monad Shell vytuhnul.
Pokud jde o operační systém, tak tomu pojmu se Linux a BSD systémy blíží rozhodně víc. A pokud to má být i pro BFU, pak Mac OS X a Apple je daleko, daleko před Microsoftem.
Tiskni
Sdílej: