Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Tiskni
Sdílej:
Trest za nějaký odporný čin to bude, odinstaloval jsem Windows…
Filmy typu Ospalá díra Tima Burtona, nebo Se7en taky dělají svoje.
No a když mě nestraší zrovna šest svchost.exe
, tak 100% zabere, když si náhodou přečtu první odstavec tohoto článku o úžasném Microsoftím shellu Monad (čti vykradený BASH) serveru Connect!:
Název MONAD (řecký výraz pro jedinečný) pochází z filosofického směru zvaného monadismus. Idea monadismu je v prosté myšlence, že svět je agregací jednoduchých substancí, nejmenších elementů zvaných monady. Touto myšlenkou se inspiroval vývojový tým firmy Microsoft při tvorbě nové příkazové řádky.
To je do skvělých marketingových keců zabalené, že Microsoft vykradl základní myšlenku Unixu, že programy by měly dělat jen jednu věc a tu dělat dobře. Bill zase dostane plusový puntík za to, jaký je vizionář. Před nějakou dobou jsem si o tom stahoval i nějaké video. Bohužel v polovině toho videa panu prezentátorovi Monad Shell vytuhnul.
Pokud jde o operační systém, tak tomu pojmu se Linux a BSD systémy blíží rozhodně víc. A pokud to má být i pro BFU, pak Mac OS X a Apple je daleko, daleko před Microsoftem.