Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tiskni
Sdílej:
Trest za nějaký odporný čin to bude, odinstaloval jsem Windows…
Filmy typu Ospalá díra Tima Burtona, nebo Se7en taky dělají svoje.
No a když mě nestraší zrovna šest svchost.exe
, tak 100% zabere, když si náhodou přečtu první odstavec tohoto článku o úžasném Microsoftím shellu Monad (čti vykradený BASH) serveru Connect!:
Název MONAD (řecký výraz pro jedinečný) pochází z filosofického směru zvaného monadismus. Idea monadismu je v prosté myšlence, že svět je agregací jednoduchých substancí, nejmenších elementů zvaných monady. Touto myšlenkou se inspiroval vývojový tým firmy Microsoft při tvorbě nové příkazové řádky.
To je do skvělých marketingových keců zabalené, že Microsoft vykradl základní myšlenku Unixu, že programy by měly dělat jen jednu věc a tu dělat dobře. Bill zase dostane plusový puntík za to, jaký je vizionář. Před nějakou dobou jsem si o tom stahoval i nějaké video. Bohužel v polovině toho videa panu prezentátorovi Monad Shell vytuhnul.
Pokud jde o operační systém, tak tomu pojmu se Linux a BSD systémy blíží rozhodně víc. A pokud to má být i pro BFU, pak Mac OS X a Apple je daleko, daleko před Microsoftem.