V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Potrebuji presunout vsechny uzivatele z jednoho pocitace na druhy (novy). Potrebuji tedy nejak exportovat vse z passwd souboru do noveho passwd na druhem pocitaci.
Do ted jsem to delal ruco. vipw
oznacit radek, kopirovat a vlozit do noveho passwd
S tim souvisi druha podotazka. Ve vim muzu otevrit jiny soubor prikazem :split newfile
. Pak vidim dva soubory pod sebou v jednom okne. Muzu take tak nejak otevrit a editovat dva soubory passwd?
Jeste bych upresnil, ze ne vsechny uzivatele z passwd, ale jen nektere, ty ktere chci.
#!/bin/bash for a in login1 login2 login3; do cat /etc/passwd | grep $a >> passwd2; done;
su
mělo by to jet, pak budeš mít přístup do /etc/passwd
.
Líbí se mi tvoje přezdívka.
samozrejme ze skupiny take presouvam ruco.
Prave me zajimalo jak takovy proces automatizovat? Mela by byt nejaka cesta jak prevest ci pridat nove uzivatele z PC1 na PC2 tak aby se zachovala jejich hesla.
Domovske adresare kopiruju c pak menim prava, ale ted me napada, ze to muzu kopirovat rovnou s pravy.
vim
u nebo v mcedit
u, klidně i v něčem jiném.
Vypsání jednotlivých uživatelů lze provést třeba takto:
egrep "^root:|^bin:|^sshd:" /etc/passwd
Tiskni
Sdílej: