V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
…komercni aplikace se moc nemeni a debian, taky…Můžete mi někdo vysvětlit, kde se tenhlé blábol vzal? Tohle Vám připadá tak strašně neaktuální? Např. X.org 6.9.0 či KDE 3.5.0 je nějaká archaika?
A co je podle filozofie vývojářů Debianu unstable je pro jinou distribuci kolikrát stable.a na to jsi prisel jako jak? unstable je verze/release pro testovani, srovnavat to se stable jinych distribuci je hodne zcestne
net-p2p/mldonkey -gd -guionly -gtkDebian má .deb balíky. O něm ti ale musí napsat někdo jiný.
doma si to dovolit mozes, na server 24/7 da podla mna gentoo iba samovrah (nevraviac o tom, ze v gentoo som si nevsimol oznacovanie stylu "stable", "testing", "current", ...)
takze vseobecne, zalezi od pozadovaneho pouzivania
router: minimalisticka distribucia (ani debian ani gentoo)
server: idealna binarna balickova distribucia
pracovny desktop: ak si plateny od vykonu, tak binarna distro
domaci desktop: to uz je na cloveku
Moj nazor
nemyslim, ze je kompilacia vyhodou. a ta rychlost? hmm, mam p4 3GHz, 99% casu bezi na 750MHz az 1.5GHz a system reaguje podla ocakavania. imho je zbytocne optimalizovat aplikaciu, ktora pasivne caka na vstup (naco ti je extrarychle ftp, aj tak caka na data).
#include <asm/atomic.h>
Na Debian sa nedal skompilovat, na Gentoo dal.
Debian, ktory som musel pouzit mal chybne hlavickove subory.
Debian je nekompatibilny s ostatnymi distribuciami:) o tom docela pochybuju
Debian, ktory som musel pouzit mal chybne hlavickove subory.asi chyba v tobe a ne v Debianu, nemyslis?
asi chyba v tobe a ne v Debianu, nemyslis?Nepisal som ze chyba je v Debian, ale v hlavickovych suboroch, ktore boli na tom Debian, ktory som musel pouzit. Ked som skopiroval hlavickove subory v /usr/include/asm z Gentoo do Debian, tak sa to skompilovalo.
:) o tom docela pochybuju"man rename" na Debian:
NAME rename - renames multiple files SYNOPSIS rename [ -v ] [ -n ] [ -f ] perlexpr [ files ] DESCRIPTION "rename" renames the filenames supplied according to the rule specified as the first argument. The perlexpr argument is a Perl expression which is expected to modify the $_ string in Perl for at least some of the filenames specified. If a given filename is not modified by the expression, it will not be renamed. If no filenames are given on the command line, filenames will be read via standard input. For example, to rename all files matching "*.bak" to strip the exten- sion, you might say rename 's/\.bak$//' *.bak To translate uppercase names to lower, you'd use rename 'y/A-Z/a-z/' * OPTIONS -v, --verbose Verbose: print names of files successfully renamed. -n, --no-act No Action: show what files would have been renamed. -f, --force Force: overwrite existing files. ENVIRONMENT No environment variables are used. AUTHOR Larry Wall SEE ALSO mv(1), perl(1) DIAGNOSTICS If you give an invalid Perl expression you'll get a syntax error. BUGS The original "rename" did not check for the existence of target file- names, so had to be used with care. I hope I've fixed that (Robin Barker).------------------------------------------------------------ "man rename" na Gentoo,Fedora,Suse:
NAME rename - Rename files SYNOPSIS rename from to file... DESCRIPTION rename will rename the specified files by replacing the first occurrence of from in their name by to. For example, given the files foo1, ..., foo9, foo10, ..., foo278, the commands rename foo foo0 foo? rename foo foo0 foo?? will turn them into foo001, ..., foo009, foo010, ..., foo278. And rename .htm .html *.htm will fix the extension of your html files. SEE ALSO mmv(1), mv(1)
Tiskni
Sdílej: