Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
…komercni aplikace se moc nemeni a debian, taky…Můžete mi někdo vysvětlit, kde se tenhlé blábol vzal? Tohle Vám připadá tak strašně neaktuální? Např. X.org 6.9.0 či KDE 3.5.0 je nějaká archaika?
A co je podle filozofie vývojářů Debianu unstable je pro jinou distribuci kolikrát stable.a na to jsi prisel jako jak? unstable je verze/release pro testovani, srovnavat to se stable jinych distribuci je hodne zcestne
net-p2p/mldonkey -gd -guionly -gtkDebian má .deb balíky. O něm ti ale musí napsat někdo jiný.
doma si to dovolit mozes, na server 24/7 da podla mna gentoo iba samovrah (nevraviac o tom, ze v gentoo som si nevsimol oznacovanie stylu "stable", "testing", "current", ...)
takze vseobecne, zalezi od pozadovaneho pouzivania
router: minimalisticka distribucia (ani debian ani gentoo)
server: idealna binarna balickova distribucia
pracovny desktop: ak si plateny od vykonu, tak binarna distro
domaci desktop: to uz je na cloveku
Moj nazor
nemyslim, ze je kompilacia vyhodou. a ta rychlost? hmm, mam p4 3GHz, 99% casu bezi na 750MHz az 1.5GHz a system reaguje podla ocakavania. imho je zbytocne optimalizovat aplikaciu, ktora pasivne caka na vstup (naco ti je extrarychle ftp, aj tak caka na data).
#include <asm/atomic.h>
Na Debian sa nedal skompilovat, na Gentoo dal.
Debian, ktory som musel pouzit mal chybne hlavickove subory.
Debian je nekompatibilny s ostatnymi distribuciami:) o tom docela pochybuju
Debian, ktory som musel pouzit mal chybne hlavickove subory.asi chyba v tobe a ne v Debianu, nemyslis?
asi chyba v tobe a ne v Debianu, nemyslis?Nepisal som ze chyba je v Debian, ale v hlavickovych suboroch, ktore boli na tom Debian, ktory som musel pouzit. Ked som skopiroval hlavickove subory v /usr/include/asm z Gentoo do Debian, tak sa to skompilovalo.
:) o tom docela pochybuju"man rename" na Debian:
NAME rename - renames multiple files SYNOPSIS rename [ -v ] [ -n ] [ -f ] perlexpr [ files ] DESCRIPTION "rename" renames the filenames supplied according to the rule specified as the first argument. The perlexpr argument is a Perl expression which is expected to modify the $_ string in Perl for at least some of the filenames specified. If a given filename is not modified by the expression, it will not be renamed. If no filenames are given on the command line, filenames will be read via standard input. For example, to rename all files matching "*.bak" to strip the exten- sion, you might say rename 's/\.bak$//' *.bak To translate uppercase names to lower, you'd use rename 'y/A-Z/a-z/' * OPTIONS -v, --verbose Verbose: print names of files successfully renamed. -n, --no-act No Action: show what files would have been renamed. -f, --force Force: overwrite existing files. ENVIRONMENT No environment variables are used. AUTHOR Larry Wall SEE ALSO mv(1), perl(1) DIAGNOSTICS If you give an invalid Perl expression you'll get a syntax error. BUGS The original "rename" did not check for the existence of target file- names, so had to be used with care. I hope I've fixed that (Robin Barker).------------------------------------------------------------ "man rename" na Gentoo,Fedora,Suse:
NAME rename - Rename files SYNOPSIS rename from to file... DESCRIPTION rename will rename the specified files by replacing the first occurrence of from in their name by to. For example, given the files foo1, ..., foo9, foo10, ..., foo278, the commands rename foo foo0 foo? rename foo foo0 foo?? will turn them into foo001, ..., foo009, foo010, ..., foo278. And rename .htm .html *.htm will fix the extension of your html files. SEE ALSO mmv(1), mv(1)
Tiskni
Sdílej: