Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
Na FAT32 Linux nenainstaluješ
Jeden nikdy neví, možná že UMSDOS ještě funguje…
Možná by při nejhorším stačilo ten oddíl ve Win úplně odstranit a znovu vytvořit(aby tam nebyl žádný souborový systém)
Když tu partition vytvoříte znovu s přesně stejným začátkem i koncem, filesystém zůstane zcela funkční. Párkrát mi tato skutečnost zachránila data…
ad 2) Tak to mě nenapadlo
Tipnul bych, že tam stejně na tom disku něco přepíše.. Vždyť Win i fdisk v Linuchu pak hlásí, že je oddíl prázdný (čistý)?
Ad 2. Nejsem si úplně jistý, co přesně udělá fdisk nebo jeho ekvivalent ze současných Windows. Ale DOSový ani linuxový fdisk určitě nic jiného než odpovídající položku v partition table nepřepisují.
Marně vzpomínám jestli to není fatka s právama :-/
ad 2) No a když se přepíše ta tabulka, tak stejně ten oddíl funguje normálně?? Nebo se to musí "nějak" obnovit? PS: Já jen kdybych se v cfdisku nááááhodou někdy umáčkl (2x)
Ad 2. Položka v partition table vám v podstatě pouze popisuje, kde oddíl začíná, kde končí a co v něm je (jakýmsi osmibitovým identifikátorem). Takže když tam napíšete zpátky přesně stejné hodnoty, jaké tam byly, bude všechno zase funkční, protože samotného filesystému se nikdo nedotkl.
Pokrčoval jsem Linuxem Mandrake 10.1, který se mi ovšem nikdy nepodařilo nainstalovat (nějaké neznámé chyby)Jednoduše napsat tu chybu jinak se nehnem. A z live distribuce dodat výstup fdisku (fdisk /dev/hda ENTER p ENTER) Možností je několik nerozeznal řadič disku používáš sata, používáš nějakej sw raid na MB atd.....
No nepokročil sem nijak :) Ani sem se o to zatim nesnažil...Můžeš mi říct, proč tu hledáš řešení problému, který se nesnažíš řešit??
jakým nástrojem a z jakého OS se pokoušíš o to "formátování" a o partici disku? Nabootuju z nějakého cédečka, spustím fdisk nebo něco podobného, smáznu ten třetí oddíl (je to primární oddíl? nebo extended partišna?), zapíšu do partiční tabulky, pro jistotu vypnu počítač a nastartuju znova s instalací z CD. Do volného místa si to nadělí vlastní svazky. Akorát to možná bude říkat, že partice boot má být někde na začátku, aby ji našel BIOS, pokud je to nějaký starší kousek.
Co chceš formátovat a proč? A co to znamená, že máš třetí oddíl volný? Pokud je smazaný z partiční tabulky, tak žádný třetí oddíl není, volné místo není žádný oddíl. Pokud je v partiční tabulce a je na něm nějaké těžko definované nic a flag v PT je neznámý, taxe nelze divit, že tam instalák nechce nic psát. Panebože.
Pokud sem nenapíšeš, jak je ten disk rozdělený, tak ti těžko někdo poradí.
se mnou si fdisk povídá takto:
Command (m for help): p Disk /dev/hda: 15.0 GB, 15020457984 bytes 16 heads, 63 sectors/track, 29104 cylinders Units = cylinders of 1008 * 512 = 516096 bytes Device Boot Start End Blocks Id System /dev/hda1 * 1 1023 555760+ 6 FAT16 /dev/hda2 1024 7936 3284752 83 Linux /dev/hda3 7937 15873 4030248 83 Linux /dev/hda4 15874 29104 6768424 5 Extended /dev/hda5 15874 16914 584632+ 82 Linux swap /dev/hda6 16915 29104 6443728+ 83 LinuxNo a také není třeba, aby fdisk nějaké oddíly rozpoznával. Pokud vidí ty dva oddíly jako NTFS (id 7 ?) a reportuje zbytek jako nepoužité místo, tak je vše v pořádku a dá se začít s instalací. Při ní se teprve vytvoří nové oddíly v tom volném místě, posléze se zformátují na (nejspíše) ext3fs.
Takže odhaduji, že ty tam máš za sebou možná: /dev/hda1 s Id 7; /dev/hda2 s Id 5; /dev/hda5 s Id 7; /dev/hda6 s Id b. Pokud tam hda6 není, tak jsi ho již smazal. Ale jak jsem byl psal - pokud nenapíšeš SKUTEČNÉ rozdělení disku, tak jak ho reportuje fdisk, tak se dá těžko radit.
Tiskni
Sdílej: