Byla vydána nová verze 6.1 linuxové distribuce Lakka (Wikipedie), jež umožňuje transformovat podporované počítače v herní konzole. Nejnovější Lakka přichází s RetroArchem 1.22.2.
Matematický software GNU Octave byl vydán ve verzi 11.1.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vedle menších změn rozhraní jsou jako obvykle zahrnuta také výkonnostní vylepšení a zlepšení kompatibility s Matlabem.
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 15.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti Collabora. Vypíchnout lze Lua shell umožňující psát správu oken v jazyce Lua.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 29 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Ústavní soud na svých webových stránkách i v databázi NALUS (NÁLezy a USnesení Ústavního soudu) představil novou verzi chatbota využívajícího umělou inteligenci. Jeho posláním je usnadnit veřejnosti orientaci v rozsáhlé judikatuře Ústavního soudu a pomoci jí s vyhledáváním informací i na webových stránkách soudu, a to i v jiných jazycích. Jde o první nasazení umělé inteligence v rámci webových stránek a databází judikatury českých soudů.
Byla vydána nová verze 10.1 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je podpora NanoPi Zero2 a balíček WhoDB.
Konference Otvorený softvér vo vzdelávaní, výskume a v IT riešeniach OSSConf 2026 proběhne od 1. do 3. července 2026 na Žilinské univerzita v Žilině: "Cieľom našej konferencie je poskytnúť priestor pre informovanie o novinkách vo vývoji otvoreného softvéru a otvorených technológií, o možnostiach využitia týchto nástrojov vo vede a vzdelávaní a taktiež poskytnúť priestor pre neformálne priateľské stretnutie užívateľov a priaznivcov
… více »Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Fedora je od 10. února dostupná v Sýrii. Sýrie vypadla ze seznamu embargovaných zemí a Fedora Infrastructure Team mohl odblokovat syrské IP adresy.
Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických vyvíjí online portál Freedom.gov, který umožní nejenom uživatelům v Evropě přístup k obsahu blokovanému jejich vládami. Portál bude patrně obsahovat VPN funkci maskující uživatelský provoz tak, aby se jevil jako pocházející z USA. Projekt měl být původně představen již na letošní Mnichovské bezpečnostní konferenci, ale jeho spuštění bylo odloženo.
odpojil disk na kterem jsou XP.Po tomto jsem uplne bez problemu nainstaloval Linux po restaru krasne najel a vse se zdalo 100% funkcni do hloubky jsem se zatim nepustel.Potom jsem vypnul PC a opet pripojil vsechny HDD a PC zapnul JENZE: A o to jde nemam zadnou moznost nikde zvolit vyber OS a automaticky startuji XP. Linux jako by nebyl. ALE ON TAM JE jak docilim moznosti vyberu OS pri startu??? Disk z nainstalovany Linuxem tam je kontroloval jsem to a je i pristupny za pouziti explore2fs-1.07 Mozna jsem svuj dotaz spravne neumistil nebo muze nekomu pripadat hloupy ale tohle je zatim moje jedina zkusenost z Linuxem a ja bych jich chtel vic
tak se pripadne omlouvam dekuji popripade ICQ:138316715
Kdyby ne, tak najeď do BIOSu a ten disk s Linuxem dej jako "First boot device" (liší se to podle výrobce BIOSu, ale bude to nějak tak).
Když už ti Linux pojede, tak si najeď do ovládacího centra (ne ovládací centrum KDE!) a hledej "zavaděč". Mělo by to od tebe chtít heslo roota. Tam možná bude (je to u SuSE, Mandraka sem dlouho neměl, tak už nevím) něco jako "navrhnout novou konfiguraci". A to by ti to mělo překonfigurovat tak, aby sis při startu mohl vybrat. Když třeba do 10s nic nezvolíš, tak se ti začne načítat výchozí systém (můžeš nastavit)
presneji net
jeste nekdy rozjedu)
Mandrivu jsem zvolil prave pro podobnost s WinKdyby se Linux nějak začal podobat windows, tak radši přejdu na Mac
Myslím, že z Windowsu to asi nepůjde, protože programátoři windows vůbec nepočítali s tím, že by na PC byl jiný systém než win.
Linux se taky dá nebootovat pomocí NTloaderu (zavaděče Windows), ale to jsem nezkoušel, ani bych to radši nedělal. Musí se při instalaci uložit zavaděč na disketu, což na ní vytvoří soubor. Ten soubor se pak zkopíruje do windows a upraví se boot.ini.
Tiskni
Sdílej: