Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
/etc/rc2.d/S99startup
?
Jinak problém určitě nebude v tom, že by skript musel nějak "vypadat", odlišné chování plyne z toho, že příkazy spouštíte v odlišném prostředí. Klasický problém je to, že se pokoušíte při startu promazat chain, který ale ještě neexistuje. Což u FORWARD může podle mne znamenat jen to, že ještě není zaveden příslušný jaderný modul.
route
pokud možno neopužívejte vůbec, je zastaralé už hodně let, náhradou je příkaz ip
. Jinak nahrazovat distribuční inicializaci síťových rozhraní (o což se zřejmě příkazem route
snažíte) silně nedoporučuji, jsou s tím problémy. Lepší je nastudovat, jak se v příslušné distribuci síťová rozhraní konfigurují (i když je to u některých distribucí poměrně složité…)
Některé distribuce také mají svůj inicializační skript na iptables, který využívá schopnosti iptables uložit svůj stav – normálně z příkazového řádku nakonfigurujete iptables, pak necháte distribuční skript uložit jeho stav a ten se při příštím restartu obnoví. Ten skript určitě bude používat iptables-save
a iptables-restore
– ostatně pokud vaše distribuce nemá inicializační skritp na iptables, můžete ten svůj napsat také pomocí těchto nástrojů.
route
chyby nehlásí, ale je deprecated iptables-save
bude ještě dobré iptables -m comment -comment text
– můžete si tím k pravidlům přidat komentář (a pak už opravdu nevidím důvod, proč je mít ve skriptu). V praxi jsem to zatím nezkoušel, jenom mi váš příspěvek připomněl, že jsme si už dlouho říkal, že přeci něco takového (komentáře přímo do iptables) musí existovat – verze 1.2.11 to ještě neuměla, verze 1.3.4 už komentáře umí (alespoň v Gentoo).
#! /bin/sh
# Nastavení ROUTE a IPTABLES
PATH=/bin:/usr/bin:/sbin:/usr/sbin
case "$1" in
start)
OURNET="1.2.3.0/24"
OURBCAST="1.2.3.255"
OURDEV="eth1"
ANYADDR="0/0"
ANYDEV="eth0"
TCPIN="ftp,www"
TCPOUT="smtp,www,ftp,ftp-data,irc"
UDPIN="domain"
UDPOUT="domain"
iptables -F FORWARD
iptables -P FORWARD deny
iptables -A INPUT -i $ANYDEV -j DROP
iptables -A FORWARD -s $OURNET -i $ANYDEV -j DROP
iptables -A FORWARD -f -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p tcp -d $OURNET --dports $TCPIN --tcp-flags SYN,ACK ACK -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p tcp -s $OURNET --sports $TCPIN --tcp-flags SYN,ACK ACK -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p tcp -i $ANYDEV -d $OURNET --sports $TCPIN --syn -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p tcp -i $OURDEV -d $ANYADDR --dports $TCPOUT --syn -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p udp -i $ANYDEV -d $OURNET --dports $UDPIN -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p udp -i $ANYDEV -s $OURNET --sports $UDPIN -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p udp -i $OURDEV -d $ANYADDR --dports $UDPOUT -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p udp -i $OURDEV -s $ANYADDR --sports $UDPOUT -j ACCEPT
;;
stop|restart|force-reaload)
#Ukončení služby
;;
esac
exit 0
Pokud by to pomocí iptables-save šlo lépe (tj. nejprve nastavit, pak uložit - musí se pak volat iptables-restore?), tak jsem samozřejmě pro. O příkazu IP toho moc nevím. V MAN sice je, ale asi mi zabere delší dobu, než pochopím, jak se používá (potřebuji vlastně jen jednu věc: nastavit provoz na "serveru" mezi 2 síťovými kartami, aby stanice mohly do Internetu, ale z Internetu se mohlo jen na server).
iptables-restore
je potřeba volat v okamžiku, kdy se mají pravidla znovu načíst, tj. nejspíš při startu systému.
Jinak u toho skriptu se mi moc nezdá
iptables -P FORWARD denymusel by to být nějaký nestandardní TARGET. Pokud na začátku nezná chain FORWARD, a později už FORWARD zná, může to být podle mne jedině problém s jadernými moduly, protože FORWARD je vestavěný chain netfilteru. Ale zase na druhou stranu se mi zdá divné, že by se moduly nahrávaly až takhle pozdě… Jinak v tom skriptu samotném na první pohled řádný skriptovací problém nevidím. Tedy bylo by lepší místo nastavování cesty a pak spouštění
iptables
z cesty napsat něco jako
IPTABLES='/bin/iptables' $IPTABLES -F FORWARD $IPTABLES …
#!/sbin/runscript
IPTABLES=`which iptables`
start() {
### FLUSH ###
$IPTABLES -F
#druhy krok nastaveni default policy
$IPTABLES -P INPUT DROP
$IPTABLES -P FORWARD DROP
$IPTABLES -P OUTPUT ACCEPT
...
...
ja to delam takhle a funguje to, ale mam gentoo
IPTABLES=`which iptables`A pak dál už používat jen tuto proměnnou:
$IPTABLES -P INPUT DROP
`which iptables`
iptables
oboji preci hleda binarku iptables v cestach nastavenych v enviroment promenne PATHIPTABLES=/sbin/iptables
a takto mam jistotu, ze je spusti i kdyz budu mit spatne nastavenou PATHIPTABLES=/sbin/iptables
.
iptables
může být nějaký alias a to ten which řeší
$# X=`which ls`
$# echo $X
alias ls='ls --color=tty' /bin/ls
$# $X
-bash: alias: /bin/ls: not found
which
$ X=`which ls` $ echo $X /bin/ls $ alias | grep ls= alias ls='ls --color=auto'
$ echo $BASH_VERSION 3.1.17(1)-release
dos2unix
a mělo by to valit.
Tiskni
Sdílej: