Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
dest="cesta k namountovanému oddílu pro slax (/mnt/hda1)" src="cesta k obsahu Slax CD (/boot)" for d in `ls -1 / | egrep -v "^dev" | egrep -v "^proc" | egrep -v "^mnt" | egrep -v "^boot" | egrep -v "^sys" | egrep -v "^tmp"`; do cp --preserve=all -R /$d $dest done mkdir -p $dest/{tmp,boot,mnt,dev,sys,proc} cd $dest/ && cat etc/fstab | egrep -o "/mnt/[a-z0-9]+" | cut -b 2- | xargs mkdir device=$(cat /proc/mounts | grep $dest | cut -d " " -f 1) && echo "$device / auto defaults 1 1" > $dest/etc/fstab && cat /etc/fstab | grep -v $device >> $dest/etc/fstab rm $dest/etc/mtab cp $src/boot/* $dest/boot cp --preserve -R /dev/null $dest/dev cp --preserve -R /dev/console $dest/devPak už jenom nějaký boot loader, třeba Grub, stáhnout grub.mo a zavést ho pomocí
uselivemodnainstalovat pomocí
grub-install --root-directory=$dest /dev/hdaA to je vše :)
O1: Tohle se píše do konzole?Ano
O2: Kterým příkazem formátuji a dělím disk?fdisk, parted ... nijak tě nechci podceňovat, ale být tebou, raději si to rozdělím nějakým klikátkem (gparted/qtparted), bude to pro tebe nejspíš mnohem přehlednější.
Protože mám stařičkej notebook a otec mě požádal, abych na něj nainstaloval Linux (a Slax, protože ten jsem mu před chvílí ukazoval). Pokud by se to povedlo, byl bych spokojenej, protože by nezabral moc místa na HDD (mám asi jen 4GB) a mám otestovaný, že by na tom krámu fungoval.
Nainstaloval jsem tam teda Kubuntu, kterej se choval dost divně, měl špatný rozlišení (hrozně škaredý, každý písmenko bylo jinak široký), nefungovali mi zástupci HDD a CD-ROMu na desktopu a po připojení flashdisku Konquer hlásil, že umístění nelze nalézt nebo tak něco.
Tak jsem zkusil Slax. Zkončil jsem u rozdělování disku, protože ani podle "krok-za-krokem" návodu se mi ho rozdělit nepovedlo a nič jsem špatně neudělal.
Teď se mi instaluje SuSE 10, tak uvidíme...
Protože mám stařičkej notebook a otec mě požádal, abych na něj nainstaloval Linux (a Slax, protože ten jsem mu před chvílí ukazoval).Slax je vlastně upravené Slackware + KDE. Pokud nemáte speciální touhu po Slackware a uživateli je to jedno, je řešením místo programově live distribuce Slax použít nějakou distribuci, která nabízí minimální instalaci a přitom jistý komfort pro administraci a pečlivě vybrat programy pro KDE (tj. např. Gentoo, pokud můžete kompilovat na jiném stroji, ArchLinux, Debian atd. viz ty věčné diskuse zde o tom, jaké distro na starou šunku). Nakonec i Slackware by mohl přijít ke slovu, ale stejně jako u všech, informujte se předem, co vás čeká. Neznalost angličtiny je ale u těchto distribucí ne právě určených pro BFU docela handicap při správě, pro koncového uživatele je lze bez problémů počeštit.
Nainstaloval jsem tam teda Kubuntu, kterej se choval dost divně, měl špatný rozlišení (hrozně škaredý, každý písmenko bylo jinak široký), nefungovali mi zástupci HDD a CD-ROMu na desktopu a po připojení flashdisku Konquer hlásil, že umístění nelze nalézt nebo tak něco.To může být pouze věc vhodného výchozího nastavení, případně detekce hardware. (K)Ubuntu má výhodu poměrně rozsáhlé a vstřícné české komunity (aspoň to tak vypadá ;)
Tak jsem zkusil Slax. Zkončil jsem u rozdělování disku, protože ani podle "krok-za-krokem" návodu se mi ho rozdělit nepovedlo a nič jsem špatně neudělal.U každé distribuce si nejdřív projděte instalační manuál, Slax právě není oficiálně pro instalaci na hdd určen, proto je dokumentace v tomhle směru dost kusá a v podstatě náhodná.
Teď se mi instaluje SuSE 10, tak uvidíme...I tak si projděte manuál. I kdybyste pak nebyl spokojen s výběrem programů či rychlostí nebo vzhledem, leccos lze nastavit k větší spokojenosti. Použijte také vyhledávání zde na portálu, takové otázky se tu řeší několikrát do měsíce. Ze zkušenosti vám doporučuji, abyste připravil svého otce na to, že instalace + vychytávky vám budou trvat tak týden, kdy si postupně vyzkoušíte všechny činnosti a nastavíte programy, které bude chtít používat. To je možná dost času na to, aby nebyl pak jakožto BFU používáním Linuxu frustrován.
Tiskni
Sdílej: