Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
dest="cesta k namountovanému oddílu pro slax (/mnt/hda1)" src="cesta k obsahu Slax CD (/boot)" for d in `ls -1 / | egrep -v "^dev" | egrep -v "^proc" | egrep -v "^mnt" | egrep -v "^boot" | egrep -v "^sys" | egrep -v "^tmp"`; do cp --preserve=all -R /$d $dest done mkdir -p $dest/{tmp,boot,mnt,dev,sys,proc} cd $dest/ && cat etc/fstab | egrep -o "/mnt/[a-z0-9]+" | cut -b 2- | xargs mkdir device=$(cat /proc/mounts | grep $dest | cut -d " " -f 1) && echo "$device / auto defaults 1 1" > $dest/etc/fstab && cat /etc/fstab | grep -v $device >> $dest/etc/fstab rm $dest/etc/mtab cp $src/boot/* $dest/boot cp --preserve -R /dev/null $dest/dev cp --preserve -R /dev/console $dest/devPak už jenom nějaký boot loader, třeba Grub, stáhnout grub.mo a zavést ho pomocí
uselivemodnainstalovat pomocí
grub-install --root-directory=$dest /dev/hdaA to je vše :)
O1: Tohle se píše do konzole?Ano
O2: Kterým příkazem formátuji a dělím disk?fdisk, parted ... nijak tě nechci podceňovat, ale být tebou, raději si to rozdělím nějakým klikátkem (gparted/qtparted), bude to pro tebe nejspíš mnohem přehlednější.
Protože mám stařičkej notebook a otec mě požádal, abych na něj nainstaloval Linux (a Slax, protože ten jsem mu před chvílí ukazoval). Pokud by se to povedlo, byl bych spokojenej, protože by nezabral moc místa na HDD (mám asi jen 4GB) a mám otestovaný, že by na tom krámu fungoval.
Nainstaloval jsem tam teda Kubuntu, kterej se choval dost divně, měl špatný rozlišení (hrozně škaredý, každý písmenko bylo jinak široký), nefungovali mi zástupci HDD a CD-ROMu na desktopu a po připojení flashdisku Konquer hlásil, že umístění nelze nalézt nebo tak něco.
Tak jsem zkusil Slax. Zkončil jsem u rozdělování disku, protože ani podle "krok-za-krokem" návodu se mi ho rozdělit nepovedlo a nič jsem špatně neudělal.
Teď se mi instaluje SuSE 10, tak uvidíme...
Protože mám stařičkej notebook a otec mě požádal, abych na něj nainstaloval Linux (a Slax, protože ten jsem mu před chvílí ukazoval).Slax je vlastně upravené Slackware + KDE. Pokud nemáte speciální touhu po Slackware a uživateli je to jedno, je řešením místo programově live distribuce Slax použít nějakou distribuci, která nabízí minimální instalaci a přitom jistý komfort pro administraci a pečlivě vybrat programy pro KDE (tj. např. Gentoo, pokud můžete kompilovat na jiném stroji, ArchLinux, Debian atd. viz ty věčné diskuse zde o tom, jaké distro na starou šunku). Nakonec i Slackware by mohl přijít ke slovu, ale stejně jako u všech, informujte se předem, co vás čeká. Neznalost angličtiny je ale u těchto distribucí ne právě určených pro BFU docela handicap při správě, pro koncového uživatele je lze bez problémů počeštit.
Nainstaloval jsem tam teda Kubuntu, kterej se choval dost divně, měl špatný rozlišení (hrozně škaredý, každý písmenko bylo jinak široký), nefungovali mi zástupci HDD a CD-ROMu na desktopu a po připojení flashdisku Konquer hlásil, že umístění nelze nalézt nebo tak něco.To může být pouze věc vhodného výchozího nastavení, případně detekce hardware. (K)Ubuntu má výhodu poměrně rozsáhlé a vstřícné české komunity (aspoň to tak vypadá ;)
Tak jsem zkusil Slax. Zkončil jsem u rozdělování disku, protože ani podle "krok-za-krokem" návodu se mi ho rozdělit nepovedlo a nič jsem špatně neudělal.U každé distribuce si nejdřív projděte instalační manuál, Slax právě není oficiálně pro instalaci na hdd určen, proto je dokumentace v tomhle směru dost kusá a v podstatě náhodná.
Teď se mi instaluje SuSE 10, tak uvidíme...I tak si projděte manuál. I kdybyste pak nebyl spokojen s výběrem programů či rychlostí nebo vzhledem, leccos lze nastavit k větší spokojenosti. Použijte také vyhledávání zde na portálu, takové otázky se tu řeší několikrát do měsíce. Ze zkušenosti vám doporučuji, abyste připravil svého otce na to, že instalace + vychytávky vám budou trvat tak týden, kdy si postupně vyzkoušíte všechny činnosti a nastavíte programy, které bude chtít používat. To je možná dost času na to, aby nebyl pak jakožto BFU používáním Linuxu frustrován.
Tiskni
Sdílej: