Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
dest="cesta k namountovanému oddílu pro slax (/mnt/hda1)" src="cesta k obsahu Slax CD (/boot)" for d in `ls -1 / | egrep -v "^dev" | egrep -v "^proc" | egrep -v "^mnt" | egrep -v "^boot" | egrep -v "^sys" | egrep -v "^tmp"`; do cp --preserve=all -R /$d $dest done mkdir -p $dest/{tmp,boot,mnt,dev,sys,proc} cd $dest/ && cat etc/fstab | egrep -o "/mnt/[a-z0-9]+" | cut -b 2- | xargs mkdir device=$(cat /proc/mounts | grep $dest | cut -d " " -f 1) && echo "$device / auto defaults 1 1" > $dest/etc/fstab && cat /etc/fstab | grep -v $device >> $dest/etc/fstab rm $dest/etc/mtab cp $src/boot/* $dest/boot cp --preserve -R /dev/null $dest/dev cp --preserve -R /dev/console $dest/devPak už jenom nějaký boot loader, třeba Grub, stáhnout grub.mo a zavést ho pomocí
uselivemodnainstalovat pomocí
grub-install --root-directory=$dest /dev/hdaA to je vše :)
O1: Tohle se píše do konzole?Ano
O2: Kterým příkazem formátuji a dělím disk?fdisk, parted ... nijak tě nechci podceňovat, ale být tebou, raději si to rozdělím nějakým klikátkem (gparted/qtparted), bude to pro tebe nejspíš mnohem přehlednější.
Protože mám stařičkej notebook a otec mě požádal, abych na něj nainstaloval Linux (a Slax, protože ten jsem mu před chvílí ukazoval). Pokud by se to povedlo, byl bych spokojenej, protože by nezabral moc místa na HDD (mám asi jen 4GB) a mám otestovaný, že by na tom krámu fungoval.
Nainstaloval jsem tam teda Kubuntu, kterej se choval dost divně, měl špatný rozlišení (hrozně škaredý, každý písmenko bylo jinak široký), nefungovali mi zástupci HDD a CD-ROMu na desktopu a po připojení flashdisku Konquer hlásil, že umístění nelze nalézt nebo tak něco.
Tak jsem zkusil Slax. Zkončil jsem u rozdělování disku, protože ani podle "krok-za-krokem" návodu se mi ho rozdělit nepovedlo a nič jsem špatně neudělal.
Teď se mi instaluje SuSE 10, tak uvidíme...
Protože mám stařičkej notebook a otec mě požádal, abych na něj nainstaloval Linux (a Slax, protože ten jsem mu před chvílí ukazoval).Slax je vlastně upravené Slackware + KDE. Pokud nemáte speciální touhu po Slackware a uživateli je to jedno, je řešením místo programově live distribuce Slax použít nějakou distribuci, která nabízí minimální instalaci a přitom jistý komfort pro administraci a pečlivě vybrat programy pro KDE (tj. např. Gentoo, pokud můžete kompilovat na jiném stroji, ArchLinux, Debian atd. viz ty věčné diskuse zde o tom, jaké distro na starou šunku). Nakonec i Slackware by mohl přijít ke slovu, ale stejně jako u všech, informujte se předem, co vás čeká. Neznalost angličtiny je ale u těchto distribucí ne právě určených pro BFU docela handicap při správě, pro koncového uživatele je lze bez problémů počeštit.
Nainstaloval jsem tam teda Kubuntu, kterej se choval dost divně, měl špatný rozlišení (hrozně škaredý, každý písmenko bylo jinak široký), nefungovali mi zástupci HDD a CD-ROMu na desktopu a po připojení flashdisku Konquer hlásil, že umístění nelze nalézt nebo tak něco.To může být pouze věc vhodného výchozího nastavení, případně detekce hardware. (K)Ubuntu má výhodu poměrně rozsáhlé a vstřícné české komunity (aspoň to tak vypadá ;)
Tak jsem zkusil Slax. Zkončil jsem u rozdělování disku, protože ani podle "krok-za-krokem" návodu se mi ho rozdělit nepovedlo a nič jsem špatně neudělal.U každé distribuce si nejdřív projděte instalační manuál, Slax právě není oficiálně pro instalaci na hdd určen, proto je dokumentace v tomhle směru dost kusá a v podstatě náhodná.
Teď se mi instaluje SuSE 10, tak uvidíme...I tak si projděte manuál. I kdybyste pak nebyl spokojen s výběrem programů či rychlostí nebo vzhledem, leccos lze nastavit k větší spokojenosti. Použijte také vyhledávání zde na portálu, takové otázky se tu řeší několikrát do měsíce. Ze zkušenosti vám doporučuji, abyste připravil svého otce na to, že instalace + vychytávky vám budou trvat tak týden, kdy si postupně vyzkoušíte všechny činnosti a nastavíte programy, které bude chtít používat. To je možná dost času na to, aby nebyl pak jakožto BFU používáním Linuxu frustrován.
Tiskni
Sdílej: