abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    25.7. 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    25.7. 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    24.7. 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (25%)
     (5%)
     (4%)
     (4%)
     (1%)
     (3%)
     (27%)
    Celkem 135 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 20:08
    Rozcestník

    Dotaz: Spristupnenie ext3 odielov na citanie

    9.6.2006 16:19 slack
    Spristupnenie ext3 odielov na citanie
    Přečteno: 125×
    Zdravim. Neviem ci to otazka prave na toto forum ale dost sa dotika aj Linuxu, a predpokladam ze prave ludia, ktory sa venuju Linuxu budu nieco vediet o nejakom programe (pre windos) ktory by mi v systeme umoznil citat disk ext3. Myslim nie len ako plugin do TC, ale celkovo v systeme teda v tomto pocitaci, a moznost zadavat cesty k datam v inych aplikaciach, nieco ako toto - fs-driver.org ale z jedym zasadnym rozdielom - v ziadnom pripade nepovolit akykolvek zapis na disk, ani systemom ani nijako manualne. Dik

    Odpovědi

    kozzi avatar 9.6.2006 16:25 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spristupnenie ext3 odielov na citanie
    prohledej zdejsi server. Myslim ze sem tu neco o tom videl mozna to byl blog tykalo se to zapisu na flash ci prenosu dat neco takeho a tam se o tom mluvilo
    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    9.6.2006 16:36 AloneInTheDark | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spristupnenie ext3 odielov na citanie
    Any technology distinguishable from magic is insufficiently advanced.
    9.6.2006 16:50 Lenny_ | skóre: 10 | blog: lenny | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spristupnenie ext3 odielov na citanie
    TomCat avatar 10.6.2006 06:32 TomCat | skóre: 11 | blog: Proti proudu | Praha-západ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spristupnenie ext3 odielov na citanie
    Ext3 (s journalem) nepodporuje AFAIK žádný driver, pouze ext2, což nevadí při čtení a zápis regulerně funguje jen ve fs-driveru, za předpokladu, že byl oddíl předtím korektně odmountován (to je teorie, v praxi jsem byl několikrát svědkem, že po dalším namountování jako ext3 pod Linuxem se začaly objevovat chyby a po následném e2fsck došlo k poškození souborů - you've been warned).

    Plugin do Total Commanderu nepodporuje velké soubory (>4 GB a někdy dokonce >2 GB - nezjistil jsem, na čem to závisí) a neporadí si s některými na Linuxu povolenými znaky v názvech souborů, stejně jako s jinou kódovou stránkou.

    Jinak znám celkem 3 projekty (včetně výše zmíněných dvou), jenže ani jeden není v našich podmínkách příliš použitelný, protože si taktéž neporadí s názvy souborů v jiné kódové stránce než CP1250 (přesněji řečeno než je aktuálně používaná ve Windows).

    Ext2fsd (pro NT4, 2k a XP včetně SP2) jinak funguje celkem slušně a je pod licencí GPL. Podporuje velké soubory (>4 GB) a má i podporu pro zápis (zapíná se v registry), ale to je potenciálně rychlá cesta k poškození filesystému. Je to systémový ovladač (služba), oddíly se klasicky mountují a je k dispozici i mke2fs. Nejlepší je instalovat jej ručně, instalátor funguje dost divně. Dokumentace je zmatená jak včelka, ale dá se to pochopit, pokud člověk není naprostá lamka... Snad to v dohledné době někdo dodělá, aby to bylo použitelné i pro moderní distra, která jedou v UTF-8. Dokumentace i zdrojáky sice tvrdí, že to je implementováno (codepage se nastavuje v registry), ale nepodařilo se mi to nikdy rozchodit. I přesto používám tento driver, funguje mi nejspolehlivěji (WinXPproCZ SP2). Bohužel projekt nevypadá příliš živě, poslední aktualizace je rok stará.

    fs-driver opět nepodporuje jiné kódové stránky. Další nepříjemnost je chybějící podpora přístupových práv (přístupné je všechno pro čtení i zápis), dále nefungují speciální soubory (devices, sockets, pipes...), ale hlavně nefungují odkazy (softlinks) - hodí to hlášku "access denied". Je to closed source freeware a má jinak spoustu pěkných vlastností (podporuje soubory větší než 4 GB) i obsažný web a dokumentaci.

    Ext2IFS AFAIK nefunguje na WinXP+SP2. Je to projekt pod GPL licencí, podporuje pouze čtení a na mě osobně působí dost nedovařeně. Také to nevypadá, že by autor na projektu aktivně pracoval.

    Ještě existuje ext2drv, ale ten je jen pro NT4, i když autor tvrdí, že na verzi pro 2k/XP pracuje (poslední aktivita v dubnu 2004 ;-)...

    Osobně požívám prakticky ideální řešení - ve VMware mám spuštěný CentOS, ve kterém jsou namountované všechny ostatní linuxové oddíly a sdílí se do Windows přes Sambu, takže nemám problém s diakritikou, odkazy, přístupovými právy... Jediný problém je, že se to nedá použít na slabším PC, i když kolega tohle úspěšně provozuje na Celeronu 1 GHz s 256 MB RAM. Super je, že je k dispozici VMware Player zdarma.

    A možná by mohl pomoci explore2fs, který zřejmě podporuje i UTF-8, ale zatím jsem to netestoval, i když se k tomu v dohledné době chystám.
    Lazarus Long: Hloupost nelze vyléčit penězi, výchovou a dokonce ani zákony. (Robert Anson Heinlein - Dost času na lásku)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.