Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Byla vydána nová verze 5.4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout vylepšenou podporu Waylandu. Nejnovější darktable by měl na Waylandu fungovat stejně dobře jako na X11.
Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.
soubor: form.html [HTML] [HEAD] [/HEAD] [BODY] [form name="mujform" method="GET" action="show.php"] [input type="text" name="testik"] [input type="submit" value="odeslat"] [/form] [/BODY] [/HTML] soubor: show.php [?php echo "[HTML][HEAD][TITLE]pokus[/TITLE][/HEAD]; echo "[BODY]; echo "odeslano: "$testik; echo "[/BODY][/HTML]"; ?]poznamka: ve vypisu kodu jsem pouzil misto <> hranate zavorky [] jinak to neslo odeslat. script show.php by mel vypsat obsah promenne, ale nevypise, zkusil jsem i "POST" a nic v error_log je tato chyba: [client 192.168.1.93] PHP Notice: Undefined variable: testik in /var/www/html/show.php on line 4, referer: http://petr.home/form.php totez jsem zkusil na jinem serveru a funguje to. A jeste jeden jev, kterz mi nevadi, ale je to divne (tedy alespon pro mne). Php funguje, ale jen kdyz to je samostany soubor .php, pokud vlozim php do html, tak nefunguje. Pokud nekdo mate tuseni, kde muze byt zrada, budu vdecny za kazdou radu. dekuji Tomas
echo "odeslano: "$HTTP_GET_VARS['testik'];priame volanie premennych v php funguje iba ak je direktiva register_globals nastavena na ON, resp pri pouziti:
if (!empty($HTTP_POST_VARS))
extract($HTTP_POST_VARS, EXTR_OVERWRITE);
resp,:
if (!empty($HTTP_GET_VARS))
extract($HTTP_GET_VARS, EXTR_OVERWRITE);
hore uvedene neodporucam pouzivat, ak to chces mat aspon trochu bezpecne (hockto ti moze z vonku "podstrcit" akukolvek premennu)...
http://sk2.php.net/register_globals
ale bezi mi to na intranetu, tak tam tak velky nebezpeci nehtozi, slibuju, ze pristi instalaci zabezpecim lip.
service httpd restart$HTTP_GET_VARS a $HTTP_POST_VARS zrušena a používají se pouze $_GET a $_POST (nebo $_REQUEST).
P.S. Neodpustím si jazykovou poznámku: to slovo register neznamená, že se jedná o nějaké "registry"; je to prostě sloveso registrovat
Aha, problém byl v tom, že na rozdíl od většiny ostatních svůj konfigurační soubor vytvářím úpravou php.ini-recommended, kde je přednastaveno (kvůli výkonu) 'register_long_arrays = Off'. Protože jsem o existenci této direktivy nevěděl, předpokládal jsem, že ty proměnné už byly zrušeny.
To, že pole nevidí tazatel, může tedy být buď tímto nastavením, nebo tím, že příslušná pole nejsou "superglobální", takže nejsou automaticky vidět uvnitř funkcí.
Tiskni
Sdílej: