Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
/dev/hda1
ve formátu ntfs.
Napadlo mě mkfs.reiserfs /dev/hda1
, ale to jen založí journal a nesmaže to data (trvá to pár sekund), což mi nevyhovuje.
Jako úplnější mě napadlo dd if=/dev/zero of=/dev/hda1
, ale začal jsem se obávat, jestli to mazání náhodou "nepřelétne" na okrajích na další partitiony :). Logika sice velí, že to udělá přesně to co chci a nic jiného, ale pro jistotu se radší ptám: je výše uvedené mazání pomocí dd
bezpečné? Zkoušel už to někdo? Mám tomu dd
přidat ještě nějaké další parametry pro vyšší efektivitu? (třeba bs=4k
)?
Dík za každý podnět.
Boris
Skutecne to provede jen a pouze smazani /dev/hda1
Bez presahu :).Ale mozna bych nepouzil /dev/zero ale spise /dev/random ... pak je mensi sance ze ta data nekdo nekdy obnovi ... ale chvilku to pak trva :).
Jsem trošku nevěřící vůči technologíím, a i když vím, že FS by si měl šahat jen tam, kde si to předtím uklidil, stejně to raději udělám za něj.
Kdo podle vás "uklidil" disk, který jste si právě koupil? Nebo si každý disk před použitím přepíšete nulami?
Navíc se potom lépe zálohuje pomocí cat ... | gzip, lépe řečeno, komprese je lepší.
Tahle diskusní fóra, to je vážně někdy sysifovská práce. Teď jsem to rozmlouval o thread vedle a už s tím zase někdo straší tady… :-( Takže po padesáté páté: zálohuje se obsah filesystému, ne jeho image. Teď si to stokrát opište a pověste do pracovny nad monitor. :-)
Ale jak zezálohovat lépe NTFS než pomocí image, to opravdu nevím (holt ty wokna musím mít, protože škola jinak nedá).
Zkus Norton Ghost. Funkcionalitou je srovnatelný s partimage, a poradí si s NFTS.
/dev/random
v tomto případě nepřináší nic navíc oproti /dev/urandom
, pouze se nemáte šanci dožít dokončení…
/dev/nvram
mi nějak chybí. A DMI utilita mi v současné době, kdy badblocks -ws /dev/hda1
dokonal svůj první pass, bude bez verze pro Linux málo platná :) I kdybych tam ty Windowsy ještě měl, jak bych to spustil? Předpokládám, že při shutdownu by si Windowsy nějaký imformace do nvram opět uložili - nebo se mýlím? Nemluvě o tom, že pochybuju, že jsem k notebooku kromě ovladaču dostal ještě něco jiného než utilitu na přemazání BIOSu.
badblocks -w
, protože nejen že to smaže celý disk, ale ještě mi to řekne, jestli skutečně nemám nějaké špatné bloky.
shred
? Měl by být v každém Linuxu.
Tiskni
Sdílej: