Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
/dev/hda1
ve formátu ntfs.
Napadlo mě mkfs.reiserfs /dev/hda1
, ale to jen založí journal a nesmaže to data (trvá to pár sekund), což mi nevyhovuje.
Jako úplnější mě napadlo dd if=/dev/zero of=/dev/hda1
, ale začal jsem se obávat, jestli to mazání náhodou "nepřelétne" na okrajích na další partitiony :). Logika sice velí, že to udělá přesně to co chci a nic jiného, ale pro jistotu se radší ptám: je výše uvedené mazání pomocí dd
bezpečné? Zkoušel už to někdo? Mám tomu dd
přidat ještě nějaké další parametry pro vyšší efektivitu? (třeba bs=4k
)?
Dík za každý podnět.
Boris
Skutecne to provede jen a pouze smazani /dev/hda1
Bez presahu :).Ale mozna bych nepouzil /dev/zero ale spise /dev/random ... pak je mensi sance ze ta data nekdo nekdy obnovi ... ale chvilku to pak trva :).
Jsem trošku nevěřící vůči technologíím, a i když vím, že FS by si měl šahat jen tam, kde si to předtím uklidil, stejně to raději udělám za něj.
Kdo podle vás "uklidil" disk, který jste si právě koupil? Nebo si každý disk před použitím přepíšete nulami?
Navíc se potom lépe zálohuje pomocí cat ... | gzip, lépe řečeno, komprese je lepší.
Tahle diskusní fóra, to je vážně někdy sysifovská práce. Teď jsem to rozmlouval o thread vedle a už s tím zase někdo straší tady… :-( Takže po padesáté páté: zálohuje se obsah filesystému, ne jeho image. Teď si to stokrát opište a pověste do pracovny nad monitor. :-)
Ale jak zezálohovat lépe NTFS než pomocí image, to opravdu nevím (holt ty wokna musím mít, protože škola jinak nedá).
Zkus Norton Ghost. Funkcionalitou je srovnatelný s partimage, a poradí si s NFTS.
/dev/random
v tomto případě nepřináší nic navíc oproti /dev/urandom
, pouze se nemáte šanci dožít dokončení…
/dev/nvram
mi nějak chybí. A DMI utilita mi v současné době, kdy badblocks -ws /dev/hda1
dokonal svůj první pass, bude bez verze pro Linux málo platná :) I kdybych tam ty Windowsy ještě měl, jak bych to spustil? Předpokládám, že při shutdownu by si Windowsy nějaký imformace do nvram opět uložili - nebo se mýlím? Nemluvě o tom, že pochybuju, že jsem k notebooku kromě ovladaču dostal ještě něco jiného než utilitu na přemazání BIOSu.
badblocks -w
, protože nejen že to smaže celý disk, ale ještě mi to řekne, jestli skutečně nemám nějaké špatné bloky.
shred
? Měl by být v každém Linuxu.
Tiskni
Sdílej: