Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
$IPTABLES -F -t mangle $IPTABLES -F -t nat $IPTABLES -F $IPTABLES -Z $IPTABLES -X $IPTABLES -P INPUT DROP $IPTABLES -P OUTPUT ACCEPT $IPTABLES -P FORWARD DROP # (ochrana pred SYN floods) $IPTABLES -N syn-flood $IPTABLES -A syn-flood -m limit --limit 10/s --limit-burst 10 -j RETURN $IPTABLES -A syn-flood -j DROP $IPTABLES -A INPUT -i eth0 -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT $IPTABLES -A INPUT -i eth0 -p TCP --dport 21 -j ACCEPT # FTP server $IPTABLES -A INPUT -i eth0 -p TCP --dport 80 -j ACCEPT # WWW serverale stejne se mi tam normalne dostane. Ucet tam je jen root a je chranen heslem. Nevite jak zistit jestli tam leze prez ssh nebo nejak vyuziva 80 port.
lastsem zistil lognute uziv. jeho IP ale pokazde je jina tak ted mam k SSH jeste
-m mac --mac-source 00:00....snad uz se tam nedostane. Uvidime.
/root/.ssh/authorized_keys
?
Problem je, za jakmile se vam jednou nekdo naboural do pocitace, nemuzete nicemu v nem verit. Jak se muze prihlasit jako root? Treba tak, ze vam naistaloval rootkita, jez schovava proces, kterej napriklad kazdy den v 04:23 rano otevre na portu 68423 root shell pro kazdeho, kdo se v tuhle minutu na tento port pripoji. Nebo tentyz shell otevre, pokud se na port 80 (ten mate otevrenej kvuli apachi) poslou specialni data, ktera zachyti ten rootkit uz v kernelu. Atd. Predstavivosti se opet meze nekladou.
Suma sumarum, pokud si s nim nechcete hrat, nalakat ho do pasti a zjistit, kdo to je, (nebo na to nemate dostatecne znalosti) tak se rovnou presunte k dalsimu kroku - celej system smazte a znovu nainstalujte.
P.S. S MAC adresou si opravdu nepomuzete. Leda by se k vam onen vytecnik dobyval z vedlejsiho kompu.
Tiskni
Sdílej: