Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
$IPTABLES -F -t mangle $IPTABLES -F -t nat $IPTABLES -F $IPTABLES -Z $IPTABLES -X $IPTABLES -P INPUT DROP $IPTABLES -P OUTPUT ACCEPT $IPTABLES -P FORWARD DROP # (ochrana pred SYN floods) $IPTABLES -N syn-flood $IPTABLES -A syn-flood -m limit --limit 10/s --limit-burst 10 -j RETURN $IPTABLES -A syn-flood -j DROP $IPTABLES -A INPUT -i eth0 -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT $IPTABLES -A INPUT -i eth0 -p TCP --dport 21 -j ACCEPT # FTP server $IPTABLES -A INPUT -i eth0 -p TCP --dport 80 -j ACCEPT # WWW serverale stejne se mi tam normalne dostane. Ucet tam je jen root a je chranen heslem. Nevite jak zistit jestli tam leze prez ssh nebo nejak vyuziva 80 port.
lastsem zistil lognute uziv. jeho IP ale pokazde je jina tak ted mam k SSH jeste
-m mac --mac-source 00:00....snad uz se tam nedostane. Uvidime.
/root/.ssh/authorized_keys
?
Problem je, za jakmile se vam jednou nekdo naboural do pocitace, nemuzete nicemu v nem verit. Jak se muze prihlasit jako root? Treba tak, ze vam naistaloval rootkita, jez schovava proces, kterej napriklad kazdy den v 04:23 rano otevre na portu 68423 root shell pro kazdeho, kdo se v tuhle minutu na tento port pripoji. Nebo tentyz shell otevre, pokud se na port 80 (ten mate otevrenej kvuli apachi) poslou specialni data, ktera zachyti ten rootkit uz v kernelu. Atd. Predstavivosti se opet meze nekladou.
Suma sumarum, pokud si s nim nechcete hrat, nalakat ho do pasti a zjistit, kdo to je, (nebo na to nemate dostatecne znalosti) tak se rovnou presunte k dalsimu kroku - celej system smazte a znovu nainstalujte.
P.S. S MAC adresou si opravdu nepomuzete. Leda by se k vam onen vytecnik dobyval z vedlejsiho kompu.
Tiskni
Sdílej: